RAPORT

Pogarda

Nowy sondaż do Sejmu. Zyskuje PiS i Hołownia, co z KO?

(fot. Forum/Andrzej Hulimka, Mateusz Włodarczyk)
(fot. Forum/Andrzej Hulimka, Mateusz Włodarczyk)

Najnowsze

Popularne

Najnowszy sondaż parlamentarny: PiS zdecydowanym liderem, Koalicja Obywatelska przed Polską 2050 Szymona Hołowni. Z badania pracowni Kantar wynika, że w Sejmie znalazłyby się jeszcze tylko dwa inne ugrupowania.

Sondaż CBOS. PiS i Polska 2050 w górę. Jaki spadek notowań KO?

Gdyby wybory odbywały się w maju, PiS uzyskałoby 33 proc. poparcia wśród osób deklarujących udział w głosowaniu; Polska 2050 Szymona Hołowni – 17...

zobacz więcej

Według sondażu, w maju wśród Polaków deklarujących gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu największe poparcie – 33 proc. – uzyskało Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem. To o 2 pkt proc. więcej niż w kwietniu.

Sondaż parlamentarny


Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z 21-procentowym poparciem (spadek o 1 pkt proc.), a na trzecim – Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który może liczyć na 17-procentowe poparcie (wzrost o 1 pkt proc.).

Lewica uzyskała 6 proc. (o 3 pkt proc. mniej niż w kwietniu), a Konfederacja 5 proc. (o 1 pkt proc. mniej).

PSL i Kukiz’15 poza Sejmem


Poniżej progu wyborczego znalazłyby się: PSL-Koalicja Polska – 3 proc. (tyle co w kwietniu) oraz ugrupowanie Kukiz'15 z 2 proc. poparcia (również bez zmian).

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 13 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. To o 2 punkty procentowe więcej niż w kwietni.

Wysoka deklarowana frekwencja


W wyborach wzięłoby udział 69 proc. badanych: 32 proc. „zdecydowanie”, a 37 proc. „raczej” planuje udział w wyborach. Nie poszłoby na wybory 19 proc.: 11 „zdecydowanie”, a 8 proc. „raczej”. Nie zdecydowało się – czy wziąć udział w wyborach, czy też nie – 12 proc. ankietowanych.

Kantar zwrócił uwagę, że badanie przeprowadzono jeszcze przed ogłoszeniem przez PiS i Zjednoczoną Prawice programu Polski Ład. Sondaż wykonano między 7 a 12 maja techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 984 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Dla preferencji partyjnych próba wyniosła 676 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

Zobacz także: Kto rządzi w sondażach? PiS radzi sobie lepiej niż PO Tuska po ponad pięciu latach rządów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej