RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dla tych, którzy żyją od pierwszego do pierwszego”. Kiedy rząd rusza z realizacją Polskiego Ładu?

Mateusz Morawiecki promuje Polski Ład w Stężycy.
Mateusz Morawiecki promuje Polski Ład w Stężycy.

O poprawie kondycji służby zdrowia oraz zwiększeniu poziomu wynagrodzeń mówił w pierwszym dniu kampanii promującej Polski Ład premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił w Stężycy, że w pierwszej kolejności należy usprawnić funkcjonowanie sieci szpitali, a także zwiększyć dostęp do lekarzy specjalistów.

Nitras: Nawet przez sekundę nie wierzyłem w możliwość rządu technicznego

Szczerze mówiąc ja przez ani sekundę nie wierzyłem w możliwość utworzenia rządu technicznego – oznajmił poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir...

zobacz więcej

Szef rządu w Stężycy


Premier Mateusz Morawiecki ruszył z kampanią promującą program. W Stężycy został zapytany o datę rozpoczęcia programu. - Ruszamy z realizacją pomysłów i projektów z Polskiego Ładu już w tym tygodniu - przekazał.

Usprawniona służba zdrowia


Za pierwszy cel rząd obrał polską służbę zdrowia – chce usprawnić funkcjonowanie szpitali. - Na najbliższej Radzie Ministrów omówimy tematy związane ze służbą zdrowia - poinformował premier. - To są tematy, które już mają przygotowane wiele ustaw i jestem po dyskusji z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia, z panem ministrem Adamem Niedzielskim – dodał. - Wiem, że ten program naprawy, usprawnienia polskiej służby zdrowia, ruszy szybko – podkreślił szef rządu.

- Chcemy bardzo kompleksowo podejść do tego programu, od tego zaczynamy Polski Ład. Będziemy dyskutować o sieci szpitali, centrum obsługi pacjenta, zwiększeniu dostępu do specjalistów, funduszu modernizacji szpitali, funduszu dla chorób rzadkich, krajowej sieci onkologicznej, krajowej sieci kardiologicznej - kompleksowy program, który ma być spięty zmianą systemową, taką która doprowadzi do tego, że polscy pacjenci będą też oceniali jakość funkcjonowania polskiej służby zdrowia. A więc od tego zaczynamy Polski Ład już wkrótce, już w tym tygodniu - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że nie jest to łatwe zadanie i z tym samym problemem borykają się najbogatsze państwa świata. - Nawet w Europie Zachodniej, w najbogatszych krajach świata, wiemy doskonale, jakie niedoskonałości, czy jakie niedociągnięcia w służbie zdrowia występują – powiedział.

Zarobki


Chociaż program pocovidowy zakłada deficyt budżetowy, premier zapewnia, że zostanie on przeznaczony na poprawę sytuacji pracowników. - Nie jest tak, że w ramach tej reformy, którą proponujemy, budżet wyjdzie na zero. Niestety nie. Budżet będzie w deficycie, ale ten deficyt chcemy przeznaczyć na to, żeby pracownicy byli jeszcze lepiej zmotywowani, żeby jeszcze więcej zarabiali, żeby było im łatwiej po prostu. I to jest sedno, rdzeń Polskiego Ładu, tego się trzymamy, temu będą podporządkowane kolejne nasze projekty, kolejne kroki – zapewnił.

„Polska jest wspólnym domem”


W opinii premiera Polski Ład ma pomóc najuboższym zwiększyć swoje zarobki. Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, większe nakłady na służbę zdrowia mają sfinansować osoby lepiej zarabiające oraz bogatsi przedsiębiorcy. To wszystko będzie możliwe dzięki rezygnacji z opłacania ryczałtowej składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, na rzecz proporcjonalnego obciążenia. Przedsiębiorcy stracą także możliwość odpisania składki zdrowotnej od podatku.

- Jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego. Ciężko im zaoszczędzić złotówkę. Dla nich jest Polski Ład, a dla przedsiębiorców wsparcie eksportu, procesów produkcyjnych, taki system podatkowy, który ma to ułatwić. Będziemy robili wszystko, żeby osoby, które zarabiają więcej, niech zarabiają jeszcze więcej (..), ale niech też wiedzą, że Polska jest wspólnym domem i że trzeba razem, wspólnie do tego budżetu dokładać się – apelował premier Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej