RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będzie nowa partia na prawicy. „Prawdopodobnie w czerwcu”

Adam Bielan z Kamilem Bortniczukiem założą nową partię (fot. European Union 2021, EP/ Riccardo PAREGGIANI)
Adam Bielan z Kamilem Bortniczukiem założą nową partię (fot. European Union 2021, EP/ Riccardo PAREGGIANI)

Po konflikcie z Jarosławem Gowinem część ważnych polityków opuściła Porozumienie. Teraz chcą założyć własną formację. – Jej prezentacja odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu – poinformowali w poniedziałek Adam Bielan i Kamil Bortniczuk. Zaznaczyli przy tym, że nie oznacza to końca sporu o Porozumienie.

Kwota wolna od podatku. Sami o to apelowali, teraz ostro krytykują

– Praca w Polsce musi się opłacać – mówili w marcu tego roku Borys Budka i Rafał Trzaskowski z PO. Zaznaczali, że kwota wolna od podatku jest w...

zobacz więcej

W ostatni weekend liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali Polski Ład. – Bardzo się cieszę, bardzo dziękuję, dziękuję naszym koalicjantom. Tu jest 5 podpisów. Wierzę, że niedługo będzie więcej. Że to będzie naprawdę szeroki program, program Zjednoczonej Prawicy, ale coraz bogatszej, coraz mocniejszej –stwierdził Jarosław Kaczyński w trakcie prezentacji Polskiego Ładu.

Wielu obserwatorom sceny politycznej te słowa dały do myślenia. Sugerowano, że może chodzić o ugrupowanie polityków, którzy rozstali się w ostatnich miesiącach z Jarosławem Gowinem.

Zobacz także:  Zmiana szefa PO już jesienią? Kamil Bortniczuk dla portalu tvp.info: Coraz bardziej realny scenariusz

Teraz salon24.pl przekazał, że oprócz Adama Bielana i Kamila Bortniczuka, w partii mogliby się znaleźć wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, poseł Włodzimierz Tomaszewski, sekretarz stanu w resorcie do spraw funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, minister bez teki odpowiedzialny za sprawy samorządu terytorialnego Michał Cieślak czy była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Niewykluczone, że w formacji pojawiliby się również obecni politycy kojarzeni z opozycją. – Pracujemy nad transferami i prawdopodobnie dołączy do Zjednoczonej Prawicy jeszcze trzech lub czterech polityków z opozycji – zdradziła jedna z osób zaangażowanych w projekt.

„Słowa Kaczyńskiego odnosiły się do naszej inicjatywy”

Gowin buduje tęczową koalicję? Zdecydowany komentarz Bortniczuka

Zaskakujący ruch. Monika Pawłowska odchodzi z Lewicy i dołącza do… Porozumienia Jarosława Gowina. Polityczny transfer ostro skomentował Kamil...

zobacz więcej

Z kolei Adam Bielan i Kamil Bortniczuk zapowiedzieli, że prezentacja nowej formacji odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu.

Założenie nowej partii nie oznacza jednak końca sporu z Porozumieniem, także od strony formalnej.

– A nam pozwoli na przyjęcie nowej osobowości prawnej i prace nad własnym projektem – zaznaczył Bortniczuk, dodając, że na razie nie może zdradzić szczegółów tego rozwiązania ani osób, które będą je razem z nim współtworzyć.

Zobacz także:  Sąd zwrócił wniosek Bielana ws. Gowina. Powodem... brak podpisu Gowina

– Mogę potwierdzić, że te słowa Jarosława Kaczyńskiego, które padły w czasie prezentacji Polskiego Ładu o tym, że tych podpisów będzie więcej, rzeczywiście odnosiły się do naszej inicjatywy i do rozmów, które toczymy. To będzie nowa partia polityczna – oświadczył.

źródło:
Zobacz więcej