RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Hołownia o pomyśle na „własne M”. Wynajem do starości?

Jak Hołownia zareagował na Polski Ład? (fot. PAP/Lech Muszyński)
Jak Hołownia zareagował na Polski Ład? (fot. PAP/Lech Muszyński)

Najnowsze

Popularne

Jeżeli ludzie zaczną się teraz budować na zgłoszeniu na gruncie, miasto będzie musiało im podciągnąć komunikację miejską, nie podciągnie im kanalizacji, bo ta zabudowa będzie rozproszona; to droższa sprawa – ocenił lider Polski 2050 Szymon Hołownia komentując „Polski Ład”. Jego zdaniem „rozwiązaniem jest wspieranie systemu mieszkań na wynajem”. Nawet na starość.

Budka ogłosił koalicję z Hołownią. Polska 2050: Raczej nie ma szans

– Będę chciał zbudować koalicję z Polską 2050 Szymona Hołowni i PSL – powiedział mediom lider PO Borys Budka. O to, czy taka współpraca jest realna...

zobacz więcej

„Polski Ład” został zaprezentowany w sobotę przez liderów Zjednoczonej Prawicy. Jego kluczowe założenia to 7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Zaprezentowany przez PiS program komentował w Radiu ZET lider Polski 2050 Szymon Hołownia. – To 132 strony pobożnych życzeń, ogólników. Są jakieś kierunki wpisane, ale w części o edukacji czytamy, że jedyne, co mają do powiedzenia, to termomodernizacja szkół i więcej lekcji historii – ocenił.

Hołownia zauważył też dobre strony programu. – Są tam rzeczy, które idą w dobrą stronę, np. kwota wolna od podatku, wyższy próg wejścia w drugą grupę podatkową to też jest sensowne rozwiązanie – wskazywał. Odnosząc się do PiS mówił, że „mamy do czynienia z nieprzewidywalnym partnerem, który cierpi na słowotok”.

Libicki: Budka wpadł w pewien polityczny korkociąg

Splot okoliczności, który stworzył się wokół pana przewodniczącego Budki, wskazuje, że – moim zdaniem – raczej już nie uda mu się wyjść z takiego...

zobacz więcej

Hołownia: To jest droższa sprawa


Hołownia został zapytany, jaki jest pomysł jego partii, „żeby zaspokoić ten głód mieszkaniowy, żeby można było łatwiej kupić mieszkanie?”.

– My jesteśmy przed wypakowaniem tego programu dla mieszkalnictwa, rozwiązania kryzysu mieszkaniowego który jest od lat – oznajmił. – Ten projekt czy te zapowiedzi w Nowym Ładzie rozszerzą rynek deweloperski i sprawią, że więcej ludzi zapakuje się w kredyty na długie lata, z którymi czasami będzie można coś zrobić, albo nie – tłumaczył.

Dalej odnosił się do „wątku ułatwienia budowania domów do 70 m – bez zezwolenia”. – To nie rozwiązuje problemu, ale może stworzyć problem w miastach, bo jeżeli ludzie zaczną się teraz budować na zgłoszeniu na gruncie, miasto będzie musiało im podciągnąć komunikację miejską, jeżeli nie podciągnie, będą większe korki, większy smog, nie podciągnie im kanalizacji, bo ta zabudowa będzie rozproszona; to droższa sprawa – powiedział.

Zdaniem Hołowni „rozwiązaniem jest wspieranie systemu mieszkań na wynajem”. – Chodzi o dostępność mieszkań a nie promowanie wyłącznie własności jako jedynej formy własnego M – podsumował. Pytany, gdzie zatem osiąść na starość mówił, że można wynajmować aż do starości.

– Jeżeli nie będzie się miało mieszkania na własność, to z takimi opłatami, na które będzie ją (parę) stać – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej