RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

To urządzenie przewidzi wczesny poród. Wkrótce trafi na rynek

Co roku na świecie rodzi się 15 mln wcześniaków (fot. BSIP/UIG/Getty Images)
Co roku na świecie rodzi się 15 mln wcześniaków (fot. BSIP/UIG/Getty Images)

Brytyjski zespół naukowców stworzył przenośny przyrząd, który już w 18. tygodniu ciąży może z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć zbyt wczesny poród. Urządzenie ma niedługo trafić na rynek; nie jest drogie. Co roku na świecie rodzi się 15 mln wcześniaków, u wielu z nich pojawiają się komplikacje zdrowotne.

Lekarze to przeoczyli. Kobieta urodziła dwoje dzieci więcej

25-letnia kobieta pochodząca z Mali urodziła dziewięcioro dzieci. Była w szoku, bo lekarze mówili jej „zaledwie” o siedmiu. Ciąża Halimy Cisse...

zobacz więcej

Aż 90 proc. dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży w krajach słabo rozwiniętych umiera w ciągu kilku dni, bo nie ma dostępu do specjalistycznej opieki. W krajach rozwiniętych umiera mniej niż 10 proc. dzieci urodzonych ekstremalnie wcześnie.

Badacze z Sheffield stworzyli przenośny przyrząd, który może uratować wiele noworodków.

Metody prognozowania wczesnych porodów, takie jak badania USG, są drogie i nie zawsze dostępne, szczególnie w biednych rejonach świata. Nowy przyrząd wykorzystuje elektryczną spektroskopię impedancyjną, dzięki której wykrywa zmiany w strukturze szyjki macicy.

Badanie nie tylko zapewnia większą precyzję od stosowanych metod, ale jest wielokrotnie tańsze, a przenośne, ręczne urządzenie oznacza ogromną przewagę w dostępie do takich testów.

Papież: To wstyd, że kobiety muszą ukrywać ciążę w pracy

To wstyd, że kobiety muszą ukrywać ciążę w pracy i są zniechęcane do rodzenia dzieci – powiedział papież Franciszek w Rzymie podczas kongresu na...

zobacz więcej

Firma zajęła się już wprowadzeniem wynalazku na rynek.

– Ponad 1 na 10 dzieci rodzi się za wcześnie i dane wskazują, że odsetek ten rośnie w różnych częściach świata. Mój zespół spędził ponad cztery lata na badaniach możliwości wykorzystania elektrycznej spektroskopii impedancyjnej w ulepszeniu przewidywania przedwczesnych porodów – podsumowuje prof. Dilly O'Anumba z University of Sheffield.

– Ta pionierska technika pozwoli specjalistom lepiej zapobiegać wczesnym porodom i sobie z nimi radzić. Jest ona nie tylko dokładniejsza od obecnych metod, ale znacząco tańsza i bardziej dostępna, co jest szczególnie ważne w biednych społecznościach, gdzie wczesne porody są relatywnie częste. Komercjalizacja tej technologii przez firmę EveryBaby może pomóc ocalić niezliczone życia, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie – twierdzi badacz.

CZYTAJ TAKŻE: Urodziła w samolocie. Nie wiedziała, że jest w ciąży

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej