RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biden o konflikcie izraelsko-palestyńskim: Pracujemy z obiema stronami

Prezydent USA Joe Biden (fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL)
Prezydent USA Joe Biden (fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL)

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że jego administracja pracuje ze stroną izraelską i palestyńską, aby przywrócić stały spokój. Jego zdaniem obie strony zasługują na to, aby żyć spokojnie i bezpiecznie. Niedziela przyniosła najwięcej ofiar od początku obecnego konfliktu.

Ponad 40 zabitych w nalotach Izraela. Netanjahu grzmi: Hamas zapłaci wysoką cenę

W wyniku izraelskich nalotów w niedzielę zostało zniszczonych kilka domów i zginęło 42 Palestyńczyków, w tym 10 dzieci – podało ministerstwo...

zobacz więcej

– Uważamy, że zarówno Palestyńczycy jak i Izraelczycy zasługują, aby na równi cieszyć się wolnością, pomyślnością i demokracją – powiedział Biden w nagraniu wideo.

– Moja administracja zamierza nadal angażować Palestyńczyków i Izraelczyków oraz innych regionalnych partnerów do pracy na rzecz trwałego spokoju – zadeklarował.

Departament Stanu USA poinformował, że sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał w niedzielę telefonicznie na temat obecnego konfliktu m. in. z szefami dyplomacji Kataru i Egiptu.

Niedzielna eskalacja


Co najmniej 42 Palestyńczyków, w tym wiele dzieci, zginęło w niedzielnych nalotach izraelskich na Strefę Gazy – poinformowały miejscowe służby medyczne. Według tych źródeł od początku obecnego konfliktu, czyli od 10 maja, zginęło 197 Palestyńczyków – w tym co najmniej 58 dzieci. Ponad 1,2 tys. osób zostało rannych.

Po stronie izraelskiej według oficjalnych danych zginęło w rezultacie ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy 10 osób, w tym jedno dziecko. 282 osoby zostały ranne.

Zobacz także Jerozolima: kierowca wjechał w grupę izraelskich policjantów. Wielu rannych

źródło:

Zobacz więcej