RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

ABW zatrzymało mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo

Przez kilka miesięcy ABW inwigilowała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo (fot. arch.)
Przez kilka miesięcy ABW inwigilowała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo (fot. arch.)

Zarzut działania na rzecz obcego wywiadu usłyszał mężczyzna, zatrzymany w ubiegłym tygodniu przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Działania ABW i mazowieckich „pezetów” Prokuratury Krajowej zbiegły się jednak z ujawnieniem przez śledczych informacji o wpadce dwóch osób, które stworzyły system teleinformatyczny wykorzystywane do cyberataków w Polsce.

Chodorkowski: Rosjanie mogą mieć „kreta” w otoczeniu Merkel

Rosjanie mogą mieć informatora w otoczeniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel – oznajmił w poniedziałek na posiedzeniu komisji ds. obcych ingerencji...

zobacz więcej

Wiadomo, że w ubiegłym tygodniu ABW zatrzymała Marcina K. Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił mężczyźnie zarzut „udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”. Grozi za to od roku do dziesięciu lat więzienia.

Podejrzany został aresztowany na trzy miesiące.

ABW zatrzymała osoby, które stworzyły system pozwalający obcym służbom na cyberataki w Polsce

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby podejrzane o stworzenie i zarządzanie infrastrukturą teleinformatyczną, która mogła być...

zobacz więcej

Wzmożona aktywność służb ze Wschodu


Służby milczą pytane o to dla wywiadu jakiego państwa pracował Marcin K., oraz na czym dokładnie polegała jego działalność. Co ciekawe do zatrzymania doszło, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy mazowieckie „pezety” zdecydowały się na ujawnienie informacji o ujęciu dwóch osób, które stworzyły system teleinformatyczny wykorzystywany do cyberataków w Polsce. Do tych zatrzymań doszło pod koniec lutego lub na początku marca, ale sprawa trzymana była w tajemnicy. Śledczy zebrali dowody, że owa tajna sieć posłużyła do działań dezinformacyjnych w naszym kraju.

Portal tvp.info ustalił, że za stworzeniem sieci i jej głównym użytkownikiem miały być służby specjalne ze Wschodu. Najprawdopodobniej z Rosji lub Białorusi. Agenci pierwszego z tych państw regularnie prowadzą różne działania dezinformacyjne wymierzone w Polskę. Z kolei służby białoruskie są od pewnego czasu obiektem bardzo poważnego zainteresowania polskich śledczych. Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że białoruski wywiad miał korzystać w ostatnim czasie, z nowoczesnego systemu komunikacji z centralą.

W ubiegłym roku Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zadecydował, że mazowieckie „pezety” będą zajmować się wszystkim sprawami dotyczącymi „Przestępstw przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”. Ten rozdział kodeksu karnego dotyczy zarówno szpiegostwa, jak i działań separatystycznych oraz zamachu na prezydenta czy np. usunięcia przemocą konstytucyjnego organu RP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej