RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Holenderscy naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Są poważne zarzuty

Słowacy stwierdzili, że skład szczepionki jest inny niż podają Rosjanie (fot. Shutterstock)
Słowacy stwierdzili, że skład szczepionki jest inny niż podają Rosjanie (fot. Shutterstock)

Dziewięciu naukowców z Holandii zakwestionowało podane przez rosyjskiego producenta wyniki badań nad szczepionką przeciw COVID-19 Sputnik V. W liście opublikowanym przez magazyn naukowy „The Lancet” niderlandzcy eksperci ocenili, że rosyjskie badania są pełne „oczywistych błędów i niespójności”.

Czechy już nie chcą szczepionki Sputnik V

Czeski rząd zrezygnował z rozmów z Rosją na temat zakupu szczepionki na koronawirusa Sputnik V – poinformował wicepremier i minister spraw...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Dane statystyczne zawierają przypadkowe wzorce, tematy się pojawiają i znikają” - napisali naukowcy. „Dziwne, że szczepionka wydaje się być równie skuteczna dla wszystkich grup wiekowych, podczas gdy margines niepewności jest przecież bardzo szeroki” – wskazali.

Twórcy szczepionki ignorują prośby


Epidemiolodzy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Amsterdamie, Hans Berkhof i Gowri Gopalakrishna, cytowani w weekendowym wydaniu dziennika „De Volkskrant”, zaapelowali do rosyjskich badaczy o „publiczne udostępnienie danych, na których opierają się ich analizy”.

Jednak moskiewski Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował Sputnika V, ignoruje wszelkie prośby o ich ujawnienie. „The Lancet” cytuje Denisa Łogunowa z Instytutu, który odrzuca krytykę. – Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Sputnik V zostały potwierdzone w wielu badaniach – twierdzi naukowiec.

Jak przypomniał „De Volkskrant", już w ubiegłym roku zarzucono stronie rosyjskiej fałszowanie wyników badań. „Po pierwszych publikacjach naukowych badacze zwrócili uwagę, że niektóre wykresy są bardzo podobne, tak jakby zostały poddane obróbce w Photoshopie” – napisał dziennik.

Skład szczepionki jest inny niż podali producenci


Służby medyczne na Słowacji kilka miesięcy temu wykryły, że dostarczone do kraju szczepionki Sputnik V miały inny skład, niż opisany przez Rosjan w literaturze naukowej.

Europejska Agencja Leków rozpoczęła proces oceny rosyjskiej szczepionki. „Rosyjska ofensywa reklamowa w mediach społecznościowych wywołała irytację w Brukseli: moskiewski preparat jest bardzo agresywnie promowany na Twitterze, przy jednoczesnym oczernianiu konkurencji, w szczególności Pfizera” – przypomina gazeta.

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) oskarżyła Rosjan o szerzenie dezinformacji i mowy nienawiści.

-> Sprawdź też, jakie jest stanowisko polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej