RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad 40 zabitych w nalotach Izraela. Netanjahu grzmi: Hamas zapłaci wysoką cenę

Premier Izraela powiedział, że działania wojenne w Strefie Gazy „potrwają jeszcze pewien czas” (fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD)
Premier Izraela powiedział, że działania wojenne w Strefie Gazy „potrwają jeszcze pewien czas” (fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD)

W wyniku izraelskich nalotów w niedzielę zostało zniszczonych kilka domów i zginęło 42 Palestyńczyków, w tym 10 dzieci – podało ministerstwo zdrowia Strefy Gazy. Tego samego dnia premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że działania wojenne w Strefie Gazy na pełną skalę „potrwają jeszcze pewien czas”. Dodał, że przywódcy Hamasu mają zapłacić wysoką cenę za ostrzał rakietowy Izraela. Niedziela jest najkrwawszym dotąd dniem obecnego konfliktu.

Konflikt w Strefie Gazy. UE zwołuje nadzwyczajną wideokonferencję

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przeprowadzą we wtorek nadzwyczajną wideokonferencję na temat eskalacji walk między...

zobacz więcej

Podczas telewizyjnego przemówienia Benjamin Netanjahu zapowiedział, że mimo międzynarodowych wezwań do przerwania przemocy izraelskie wojsko będzie kontynuować swoje działania.

– Nasza kampania przeciwko organizacjom terrorystycznym jest kontynuowana z pełną siłą. Działamy teraz, tak długo, jak to konieczne, by odzyskać pokój i ciszę dla was, obywateli Izraela. To zajmie trochę czasu – oświadczył szef rządu, obok którego podczas wystąpienia stał jego polityczny rywal, minister obrony Beni Ganc. Jak dodał, Izrael chce, by przywództwo Hamasu zapłaciło wysoką cenę za ostrzał Izraela i by zniechęcili się do podobnych ataków w przyszłości.

W późniejszym wywiadzie, dla amerykańskiej telewizji CBS, szef rządu bronił również decyzji izraelskiego wojska, by zniszczyć wieżowiec, w którym mieściły się biura zagranicznych mediów w Gazie, w tym agencji AP. Netanjahu powiedział, że w budynku działał wywiad Hamasu, wobec czego był to „absolutnie uzasadniony cel” bombardowań.

Najkrwawszy dzień konfliktu


Niedziela jest dotąd najkrwawszym dniem trwającej od poniedziałku nowej fazy konfliktu. Według strony palestyńskiej w wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazy zginęły tego dnia 42 osoby, w tym 10 dzieci.

Jak oświadczyły Siły Obronne Izraela (IDF), zabici w niedzielę cywile zginęli w wyniku niezamierzonych konsekwencji zbombardowania podziemnych schronów i tuneli używanych przez Hamas. Ich zawalenie się spowodowało runięcie bloku mieszkalnego.

„IDF aspiruje do unikania ofiar cywilnych na ile to możliwe. Ale Hamas ponosi odpowiedzialność za celowe lokalizowanie swojej militarnej infrastruktury pod cywilnymi domami” – podano w oświadczeniu.

źródło:
Zobacz więcej