RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Laicki fanatyzm.” Spór o krzyże na cmentarnych bramach

Spory o krzyż grożą co najmniej 25 cmentarzom we Francji (fot.  PAP/Darek Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)
Spory o krzyż grożą co najmniej 25 cmentarzom we Francji (fot. PAP/Darek Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)

W miejscowości Princay na zachodzie Francji syn jednej z osób pochowanych na lokalnym cmentarzu zauważył, że bramę nekropolii zdobi kuty żelazny krzyż. Twierdząc, że krzyża nie było, gdy kilka lat wcześniej pochował swego ojca, zażądał usunięcia „religijnego symbolu sprzecznego z zasadami Republiki”. Według reportażu opublikowanego w chrześcijańskim tygodniku „Le Pelerin”, podobne spory grożą co najmniej 25 cmentarzom we Francji.

Rzucił krzyżem w organy i chciał podłożyć ogień. Kolejna profanacja

W miejscowości Perols w regionie Oksytania na południu Francji doszło do profanacji i próby podpalenia kościoła – informują francuskie media....

zobacz więcej

Mer Princay odmówił zastosowania się do polecenia usunięcia. – Mieszkańcy pragną zachowania krzyża, który od zawsze zdobił bramę – tłumaczył w wywiadzie radiowym.

Sprawa znalazła się w departamentalnym trybunale administracyjnym w Poitiers. Sędziowie tej instancji zwrócili się o opinię do Rady Stanu, jak nazywa się we Francji najwyższy sąd administracyjny. Ta orzekła, że ustawa o rozdziale państwa od Kościoła z 1905 r., zwana ustawą o laickości, pozwala na umieszczanie symboli religijnych na grobach, pomnikach cmentarnych i budynkach służących ceremoniom religijnym, ale już nie na terenie publicznym, do jakiego zalicza się ogrodzenie i brama cmentarna.

Protesty mieszkańców


Uwagę mediów zwrócił podobny przypadek w miejscowości Saint-Sulpice-le-Gueretois w środkowej części kraju. Tamtejszy mer, uznawszy, że krzyż na bramie cmentarnej może być niedozwolony, postanowił go usunąć. Jak podał regionalny dziennik „La Montaigne”, spowodowało to protesty, a nawet wściekłość mieszkańców.

Członkowie Rady Stanu przypomnieli zarazem, że w myśl ustawy o laickości, jeśli krzyż został umieszczony w obecnym miejscu przed wejściem ustawy w życie, może pozostać na miejscu, zarówno na cmentarzu, jak i w innej przestrzeni publicznej. Wolno też takie obiekty odnawiać, konserwować i wymieniać.

Po zbadaniu archiwów okazało się, że brama w Princay została postawiona przed 1905 rokiem, krzyż może więc na niej pozostać. W przeciwieństwie do tej w Saint-Sulpice-le-Gueretois, zamontowanej w latach 30. XX w.

Spory dotyczą co najmniej 25 cmentarzy


Według reportażu opublikowanego w chrześcijańskim tygodniku „Le Pelerin”, podobne spory grożą co najmniej 25 cmentarzom we Francji. Komentator pisma ocenia, że problem spowodowany jest „fanatyzmem laickim” niektórych urzędników, radnych i obywateli.

Profanacja pomnika św. Jana Pawła w centrum Paryża

Pomnik św. Jana Pawła II przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu, w pobliżu placu Concorde, został oblany czerwoną farbą...

zobacz więcej

Kronikarz C-News ze sprawą bram cmentarnych łączy ataki na choinki w merostwach i na placach miejskich oraz przypomina „aferę” wokół pomnika św. Jana Pawła II w bretońskim Ploermel.

Tamtejsze Stowarzyszenie Wolnomyślicieli uznało, że krzyż wyrastający z arkady, pod którą stoi postać papieża, sprzeczny jest z ustawą o laickości. Od 2006 do 2018 roku sprawa przeszła przez wszystkie instancje sądowe, aż do Rady Stanu, która orzekła, że pomnik może pozostać, ale bez krzyża. Po czym znaleziono fundusze, by diecezja Vannes mogła zakupić pomnik i wynająć dźwig, który przeniósł go o 30 metrów, przed prywatne gimnazjum Sacre-Coeur de Ploermel, czyli na teren prywatny.

Komentator „Le Pelerin” uznał „rygorystyczną interpretację ustawy z 1905 r.” w sprawie bram cmentarnych za „gwizdanie na historię wiejskich gmin i jej mieszkańców”.źródło:

Zobacz więcej