RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polski Ład: Emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku. Sprawdź, ile zyskasz [TABELA]

Emeryt, którego emerytura wynosi 2,5 tys. Zaoszczędzi w skali roku około 2 tys. To niebagatelna suma – podkreśla finansista Jerzy Bilewicz na antenie TVP Info. PiS zaprezentowało Polski Ład, którego jednym z głównych elementów jest zwolnienie z podatku emerytur i rent do 2,5 tys. złotych. Kto i ile zyska na zmianach? Sprawdź, ile zostanie w kieszeni emerytów.

Ważne zmiany w wypłacaniu emerytur i rent. Decyzje rządu

Czy to koniec z emeryturami wypłacanymi do ręki? Wprowadzenie od 1 stycznia 2022 r. bezgotówkowej formy wypłaty emerytur i rent, rozwiązanie...

zobacz więcej

Zaprezentowany w sobotę przez liderów Zjednoczonej Prawicy Polski Ład przewiduje, że w ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 zł. Wskazano, że oznacza to, że przeciętny emeryt będzie otrzymywał nawet 2000 zł rocznie więcej.

Zobacz także: Sprawdź, co znalazło się w Polskim Ładzie [LISTA]

Emerytura bez podatku


Podobne wyliczenia na antenie TVP Info przedstawiał ekspert Jerzy Bilewicz. Jak podkreślił miesięcznie w kieszeni części emerytów zostanie około 200 złotych.

– Wysokie opodatkowanie niskich dochodów jest w zasadzie konserwowaniem biedy. My możemy budować swój rozwój – i wręcz powinniśmy – na wzroście dobrobytu naszych obywateli, to najlepsza droga. W zasadzie dawno powinniśmy to zrobić – podkreśla z kolei prezes Instytutu Spraw Podatkowych prof. Witold Modzelewski.

Polski Ład. Ile miesięcznie i rocznie zyskają emeryci?


Szczegółowe wyliczenia przygotował portal money.pl, wskazując, że emeryt otrzymujący świadczenie w wysokości 1,5 tys. złotych brutto emerytury (1270 zł „na rękę”) po wprowadzeniu proponowanych w Polskim Ładzie zmian będzie otrzymywał 1365 złotych – a więc 95 złotych więcej miesięcznie.

Oszczędności rosną wraz ze wzrostem podstawy wypłacanego świadczenia. Sprawdź w tabeli, kto i ile zyska na emeryturze zwolnionej od podatku:

Emerytury i renty bez podatku | Polski ład


Kiedy zmiany w emeryturach wejdą w życie?


Choć na sobotniej konwencji PiS nie podano terminów wprowadzenia nowych projektów, szczegóły zdradziła szefowa ministerstwa rodziny Marlena Maląg.

Polski Ład dla rolników. Nie tylko większe dopłaty do paliwa

Zwiększenie stawki dopłat do paliwa rolniczego ze 100 do 110 zł za ha; przygotowanie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym; mniejsza biurokracja...

zobacz więcej

– Przepisy w tym zakresie pojawią się razem z przepisami podatkowymi, a więc we wrześniu tego roku będziemy je procedować i . To znacznie polepszy sytuację finansową seniorów – powiedziała. Szefowa MRiPS zapewniła jednocześnie, że ta zmiana nie wpłynie na wypłatę trzynastych emerytur.

– Z kolei 14. emerytura – tak jak zapowiadaliśmy – to jednorazowe świadczenie, które będzie wypłacone w IV kwartale tego roku – powiedziała Maląg.

Emeryci zwolnieni z PIT


– Chcemy również, by seniorzy mogli kontynuować pracę po osiągnieciu wieku emerytalnego, jeśli mają siły i chcą się dzielić swoim doświadczeniem z nowym pokoleniem. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązanie, że seniorzy, którzy nie będą pobierali emerytury, tylko zdecydują się kontynuować pracę, będą zwolnieni od podatku dochodowego. Dzięki temu ich kapitał w momencie przejścia na emeryturę będzie wyższy, bo cały czas będą odprowadzali składki – dodała minister Maląg.

Zobacz także: Świadczenia z ZUS dla seniorów. Otrzymają nie tylko 13. emeryturę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej