RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Konflikt w Strefie Gazy. UE zwołuje nadzwyczajną wideokonferencję

Konflikt między Palestyną a Izraelem szybko eskaluje (fot. Ali Jadallah/Anadolu Agency via Getty Images)
Konflikt między Palestyną a Izraelem szybko eskaluje (fot. Ali Jadallah/Anadolu Agency via Getty Images)

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przeprowadzą we wtorek nadzwyczajną wideokonferencję na temat eskalacji walk między Izraelem a Palestyńczykami – poinformował w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Sekretarz Generalny ONZ oburzony izraelskim atakiem w Strefie Gazy

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres jest „oburzony” „rosnącą liczbą ofiar cywilnych” i „głęboko zaniepokojony” izraelskim atakiem na budynek,...

zobacz więcej

„Ze względu na trwającą eskalację między Izraelem a Palestyną oraz niedopuszczalną liczbę ofiar cywilnych zwołuję na wtorek nadzwyczajną wideokonferencję ministrów spraw zagranicznych UE” – napisał Borrell na Twitterze.

„Będziemy koordynować i dyskutować, w jaki sposób UE może najlepiej przyczynić się do zakończenia obecnej przemocy” – dodał.

W sobotnim oświadczeniu unijna dyplomacja zakomunikowała, że Borrell poczynił intensywne wysiłki dyplomatyczne, próbując pomóc w zmniejszeniu eskalacji przemocy poprzez rozmowy z przywódcami izraelskimi i palestyńskimi, a także kluczowymi dyplomatami z sąsiednich krajów.

„Priorytet i przesłanie UE w tym kontekście pozostaje jasne: przemoc musi się skończyć teraz” – oświadczono.

Jak pisze agencja AFP, 27 krajów UE często ma trudności ze znalezieniem wspólnego stanowiska w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Niektórzy członkowie, w tym Niemcy, Austria i Słowenia, zdecydowanie popierają prawo Izraela do obrony, podczas gdy inni wzywają go do wykazania się większą powściągliwością.

CZYTAJ TAKŻE: Atak na dom najstarszego przywódcy Hamasu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej