RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceminister finansów: Klasa średnia nie straci na zmianach podatkowych

Najliczniejszą grupą, która skorzysta na zapowiedzianych zmianach, będą pracownicy (fot. Shutterstock/Kamil Zajaczkowski)
Najliczniejszą grupą, która skorzysta na zapowiedzianych zmianach, będą pracownicy (fot. Shutterstock/Kamil Zajaczkowski)

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapewnił, że klasa średnia nie straci na zmianach podatkowych Polskiego Ładu. – Zależy nam na wyrównaniu różnic między opodatkowaniem osób, które zarabiają mało i tych bardzo zamożnych – dodał.

Potężne zmiany ws. podatków. Lawina komentarzy w sieci

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę rano m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku dla wszystkich do 30 tys. zł oraz podniesienie progu...

zobacz więcej

W sobotę odbyła się konwencja programowa, na której zaprezentowany został tzw. Polski Ład firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę, czyli nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział PAP, że jesteśmy w dobrym momencie, aby narzędziami podatkowymi dać polskiej gospodarce silny impuls rozwojowy. Według niego najliczniejszą grupą, która skorzysta na zapowiedzianych w sobotę zmianach, będą pracownicy, choć – jak zapewnił – także dla przedsiębiorców został przygotowany szeroki pakiet rozwiązań, który pozwoli ich firmom wejść na ścieżkę szybkiego wzrostu.

Bardziej sprawiedliwy system


Odnosząc się do rozwiązań Polskiego Ładu przewidzianych dla podatników PIT, wiceminister zaznaczył, że resort finansów od 2016 r. stara się tak zmieniać system podatkowy, aby był on bardziej sprawiedliwy. Wskazał na podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających z ponad 3 tys. zł najpierw do 6,6 tys. zł, a potem do 8 tys. zł. Zwrócił uwagę, że w 2019 r. wszedł w życie tzw. zerowy PIT dla młodych oraz obniżono stawkę podatku z 18 proc. do 17 proc.

– Teraz jesteśmy na ostatniej stacji tego procesu. Podwyższamy kwotę wolną od podatku do poziomu dziesięciokrotnie wyższego niż jeszcze pięć lat temu, mianowicie do poziomu 30 tys. zł – powiedział Sarnowski. Dodał, że zmiany dotyczące skali podatkowej mają charakter pakietowy i składają się z czterech elementów.

Pierwszy to właśnie podniesienie kwoty wolnej dla wszystkich rozliczających PIT. Druga zmiana to podniesienie progu podatkowego o 40-proc. , z obecnej kwoty ponad 85 tys. zł do 120 tys. zł. Trzeci element to zmiany dotyczące ujednolicenia zasad odprowadzania składki zdrowotnej. Będzie ona nadal wynosić 9 proc., ale obejmie – na tych samych zasadach – zarówno pracowników, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Poza tym składka zdrowotna nie będzie zmniejszać podatku, jak jest obecnie. Nie będzie też pomniejszać dochodu do opodatkowania.

Niższe podatki dla 18 mln podatników


– Skutek będzie taki, że niższe podatki zapłaci 18 milionów podatników w Polsce, w tym 68 proc. pracowników, a dwie trzecie emerytów w ogóle nie zapłaci PIT. Płaca minimalna również będzie opodatkowana zerowym PIT-em. W efekcie niżej opodatkowana będzie umowa o pracę, która pozwala zabezpieczyć najbardziej podstawowe potrzeby ludzi. Najważniejszym skutkiem, o który nam chodziło, jest bowiem wyrównanie różnicy między umową o pracę i umowami cywilnoprawnymi – powiedział rozmówca PAP.

Dodał, że wysoki komfort życia, to nie tylko wysokie zarobki, ale przede wszystkim godziwe warunki pracy, które pozwalają na łączenie życia prywatnego z zawodowym, przewidują odpowiedni urlop, dają szansę na zajęcie się swoim zdrowiem itp. "Polska jako kraj, który niżej opodatkowuje mniej korzystane dla podatników formy zatrudnienia jest ewenementem w skali europejskiej" - zwrócił uwagę Sarnowski.

– Jednocześnie zależy nam na tym, aby wyrównać różnicę między opodatkowaniem osób, które zarabiają mało i osób bardzo zamożnych. Klasa średnia, osoby zarabiające między 6 tys. zł brutto miesięcznie a 10 tys. złotych miesięcznie, które nie przekroczą progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł nie stracą na tych zmianach – zapewnił wiceminister.

Ile Polski Ład zostawi w kieszeniach Polaków? Prof. Modzelewski: To więcej niż całe 500 Plus

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło zmiany w systemie podatkowym. W sobotę na konwencji partii zaprezentowano nowy program: Polski Ład. – Dobrze się...

zobacz więcej

Kto zapłaci więcej?


– Wyższe opodatkowanie może się pojawić dopiero u pracowników, którzy zarabiają miesięcznie ponad 11 tys. zł. Negatywny skutek w tym przypadku będzie wynikał tylko i wyłącznie ze zmian zasad rozliczenia składki zdrowotnej – wyjaśnił wiceminister. Jak wyliczył, najwięcej zyskają osoby zarabiające do 6,6 tys. zł brutto, te które uzyskują 11 tys. zł nie stracą, natomiast w przypadku tych, które zarabiają powyżej 11 tys. zł opodatkowanie „może stopniowo rosnąć”.

Sarnowski poinformował, że Ministerstwo Finansów nie pracuje nad zmianami dotyczącymi kosztów uzyskania przychodów czy składek na ubezpieczenia społeczne. Zapowiedział, że konkretne projekty zostaną zaprezentowane najpóźniej w połowie roku, aby wszystkie zmiany zaczęły obowiązywać od przyszłego roku, czyli w rozliczeniu za 2022 r.

CZYTAJ TAKŻE: Ekonomista PKO BP: Polski Ład może przyspieszyć już przyszłoroczny wzrost PKB

źródło:

Zobacz więcej