RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szereg ulg podatkowych dla firm. Nowy plan Ministerstwa Finansów

„MŚP dostaną ulgę dotyczącą wejście na giełdę” (fot. Shutterstock/Jenson)
„MŚP dostaną ulgę dotyczącą wejście na giełdę” (fot. Shutterstock/Jenson)

Resort finansów planuje udogodnienia dla dużych inwestorów, ulgi podatkowe związane z powrotem do Polski oraz przeniesieniem tu działalności, ulgi na prototyp i robotyzację – informuje PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że MŚP dostaną ulgę dotyczącą wejście na giełdę.

Piątek ostatnim dniem na złożenie PIT–a za zeszły rok

Piątek, 30 kwietnia jest ostatnim dniem na złożenie deklaracji PIT za zeszły rok. Resort finansów nie planuje wydłużenia tego terminu, jak zrobił w...

zobacz więcej

W sobotę odbyła się konwencja programowa, na której zaprezentowano tzw. Polski Ład, firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy.

Jak zauważył Sarnowski, cały świat spodziewa się odbicia po pandemii i szybkiego wzrostu gospodarczego. Zaznaczył przy tym, że z jednej strony będzie to efekt odmrożenia gospodarki, ale z drugiej doświadczeń, które płyną z ostatnich kilkunastu miesięcy obserwacji gospodarki. Zdano sobie sprawę, że duża odległość geograficzna między miejscem produkcji i konsumpcji jest ogromnym czynnikiem ryzyka – wynikającym ze złożoności łańcuchów dostaw, granic, transportu itp.

Konsumpcja i Europa Zachodnia


– Mamy więc globalny trend przenoszenia produkcji bliżej konsumenta. Mamy świadomość, że jednym z największych rynków konsumpcji na świecie jest Europa Zachodnia, a miejscem, do którego może się przenieść i przeniesie się produkcja dużej części towarów konsumowanych w Europie Zachodniej będzie region Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział wiceminister.

Wiceminister finansów: Klasa średnia nie straci na zmianach podatkowych

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapewnił, że klasa średnia nie straci na zmianach podatkowych Polskiego Ładu. – Zależy nam na wyrównaniu różnic...

zobacz więcej

Jego zdaniem wszystkie państwa naszego regionu rozpoczęły wyścig w walce o duże zewnętrzne inwestycje. Konkurentem Polski w tej rywalizacji nie są teraz Chiny, które proponują dużo niższe koszty pracy i dobrą infrastrukturę, ale Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria i Rumunia, które z jednej strony są w bliskiej odległości geograficznej od centrów konsumpcji, a z drugiej oferują mniejszy koszt pracy, dobrą infrastrukturę, wykształconych pracowników i doświadczenie w kooperacji z partnerami globalnymi.

Cztery pakiety zmian


Sarnowski poinformował, że aby skutecznie konkurować o inwestorów, resort finansów przygotował cztery pakiety zmian. Mają one na celu stworzenie w Polsce optymalnych warunków, aby Polska stała się regionalnym liderem produkcji i aby jak największa część ogromnych pieniędzy związanych z przesuwaniem produkcji trafiła do Polski.

– Jeszcze przed drugą falą pandemii tego rodzaju pakiet zaprezentowały Indie, które chcą przejąć jak najwięcej produkcji z Chin. Natomiast rozwiązania, które przygotowaliśmy bazują na tych wdrożonych wcześniej przez »azjatyckie tygrysy« – Tajwan, Koreę Południową, Singapur. W Europie podobne narzędzia od wielu lat stosują m. in. Wielka Brytania i Włochy, które są naszym głównym wzorcem – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej