RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zobacz, jak czarna dziura rozrywa i pochłania gwiazdę [WIDEO]

Powstała animacja obrazująca kosmiczny spektakl  (fot. YouTube/APOD Videos)
Powstała animacja obrazująca kosmiczny spektakl (fot. YouTube/APOD Videos)

Naukowcy zaobserwowali dwa lata temu rozbłysk pochodzący z odległości 700 mln lat świetlnych od Ziemi. Po przeprowadzonych badaniach potwierdzili, że doszło do tzw. spaghettizacji gwiazdy. Teraz możemy zobaczyć animację obrazującą to zjawisko.

Astronomowie z Warszawy wyjaśniają stuletnią zagadkę czerwonych olbrzymów

Około jedna trzecia gwiazd zwanych czerwonymi olbrzymami wykazuje pewną cechę zmienności blasku, która od dawna nie jest wyjaśniona. Dzięki nowym...

zobacz więcej

Międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem ekspertów z Holenderskiego Instytutu Badań Kosmicznych SRON poinformował niedawno o wynikach badań zdarzenia zarejestrowanego w kwietniu 2019.

Naukowcy potwierdzili, że w galaktyce AT2019dsg, 700 mln lat świetlnych od Ziemi, doszło do spaghettizacji gwiazdy, czyli zjawiska polegającego na jej pionowym rozciągnięciu oraz horyzontalnym ściśnięciu w podłużny kształt pod wpływem ogromnego pola grawitacyjnego.

Gwiazda, rozerwana z jednej strony przez grawitację czarnej dziury o masie 5 mln mas Słońca, została przekształcona w tzw. nitki spaghetti, które następnie pochłonęła czarna dziura. Powstała animacja obrazująca ten kosmiczny spektakl.Szczegółowe wyniki badań zostały zmieszczone w czasopiśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

CZYTAJ TAKŻE: „Alarm!”. Marsjańskie marzenie coraz bliżej realizacji

źródło:
Zobacz więcej