RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wakacje na horyzoncie. Jaka pogoda czeka nas latem 2021 roku? [WIDEO]

Nieco ponad miesiąc do rozpoczęcia astronomicznego lata, coraz wyższe temperatury i dłuższy dzień – dla wielu osób to czas planowania wakacyjnych podróży. Kluczowym pytaniem, jakie się przy tym pojawia, jest to o pogodę. Z długoterminowej prognozy amerykańskich synoptyków wynika, że w latem 2021 roku opady będą utrzymywać się poniżej normy (co grozi suszą), a nad nasz region ciepło będzie napływać falami. Co o pogodzie w wakacje mówią prognozy IMGW?

Mamy prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień. Na takie wakacje czekaliśmy

Meteorolodzy IMGW opracowali długoterminową prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień 2021. Synoptycy przewidują, że czeka nas upalne lato z...

zobacz więcej

Z przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej eksperymentalnej prognozy długoterminowej* wynika, że w czerwcu 2021 roku temperatura w większości Polski będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Chłodnej i bardziej mokro ma być na północy kraju – tam możliwa średnia temperatura w normie i suma opadów powyżej normy.

Pogoda długoterminowa – lato 2021


Podobnie jak w czerwcu, także w lipcu czekają nas upały i temperatura powyżej normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w normie; nie prognozuje się bardziej intensywnych opadów w poszczególnych regionach.

W lipcu najcieplej ma być w Poznaniu i Warszawie; w tych miastach temperatura średnia ma wynieść około 20 st. Najzimniej – w Zakopanem, około 14,5 st.

W sierpniu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010 – prognozuje IMGW; nie prognozuje się bardziej intensywnych opadów w poszczególnych regionach.

Amerykańscy synoptycy o pogodzie w Europie. Wakacje 2021


Także synoptycy z amerykańskiego serwisu pogodowego AccuWeather przygotowali własne prognozy dla Europy. Z ich analiz wynika, że fala gorącego powietrza będzie rozchodzić się znad Afryki i najbardziej da się we znaki krajom na południu Starego Kontynentu.

Prognoza długoterminowa na czerwiec. Idą upały

Synoptycy IMGW opublikowali eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na czerwiec 2021. Z modeli pogodowych wynika, że na przeważającym...

zobacz więcej

Temperatura? Około 21-26 stopni Celsjusza w czerwcu i nawet do 34 stopni w lipcu – wynika z modeli synoptyków dla południowo-zachodniej i południowo-środkowej Europy. Sierpień ma być już nieco chłodniejszy, choć o chłodzie nie ma mowy. Mniejsze od historycznych średnich opady deszczu mogą stwarzać zagrożenie dla upraw we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Upalne temperatury mają napływać w górę Europy falami. W naszym regionie spodziewane średnie temperatury to:

• czerwiec: 19-21 stopni Celsjusza;
• lipiec: 21-25 stoni;
• sierpień: 19-21 stopni.

Eksperci z AccuWeather wskazują, że obok upalnego i suchego lata w Europie Środkowej mogą wystąpić lokalne, gwałtowne burze – także w Polsce.

Zobacz także: „Bardzo niespokojna pogoda”. Alerty IMGW dla połowy kraju

*IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for MediumRange Weather Forecasts).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej