RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Bardzo niespokojna pogoda”. Alerty IMGW dla połowy kraju

Prognoza pogody – niedziela 16 maja 2021 r. (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Prognoza pogody – niedziela 16 maja 2021 r. (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

Duże zachmurzenie, burze z gradem i do 25 litrów wody na metr kwadratowy – tak w skrócie zapowiada się pogoda w niedzielę 16 maja. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla ośmiu województw, w których mogą tworzyć się groźne w skutkach komórki burzowe. Nadal będzie dość ciepło – podkreślają synoptycy.

„Ściana deszczu; na boisku osunęła się ziemia”. Alerty IMGW przed wichurami i gradobiciem

Wieczorem i w nocy na południu oraz wschodzie kraju prognozowane są burze, które przyniosą intensywne opady deszczu – ostrzega rzecznik i synoptyk...

zobacz więcej

Jak mówi rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski, niedziela przyniesie bardzo niespokojną pogodę we wschodniej części kraju, w zachodniej będzie zdecydowanie lepiej.

Pogodowa mapa Polski – niedziela 16 maja


– W niedzielę w całej wschodniej część kraju – od woj. pomorskiego przez warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie i śląskie – będą występowały burze, które będą dosyć groźne, może spać do 25 litrów wody na metr kwadratowy, a porywy wiatru podczas burz mogą osiągnąć do 80 km/h, mogą wystąpić opady gradu – powiedział Walijewski.

Zaznaczył, że burze we wschodniej części kraju będą pojawiały się raczej po południu. Podkreślił, że będą rozproszone, nie będzie to jeden przemieszczający się front burzowy. – Słońce będzie od czasu do czasu wychodzić zza chmur – dodał synoptyk IMGW.

Źródło: IMGW-PIB

Jak przekazał rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w pozostałej – zachodniej części kraju – będzie umiarkowane zachmurzenie.

– Niedziela ciepła, temperatura maksymalna od 15 st. C na Pomorzu i nad samym morzem, około 17 st. C w centrum kraju, a najcieplej będzie na wschodzie - 21 st. C. Może być chłodniej na samym Podhalu - tam tylko 13 st. C. – dodał.

Zobacz także: Prognoza długoterminowa na czerwiec. Idą upały

źródło:
Zobacz więcej