RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sekretarz Generalny ONZ oburzony izraelskim atakiem w Strefie Gazy

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Gutteres (fot. Russian Foreign Ministry Press Office / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Gutteres (fot. Russian Foreign Ministry Press Office / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres jest „oburzony” „rosnącą liczbą ofiar cywilnych” i „głęboko zaniepokojony” izraelskim atakiem na budynek, w którym mieściły się redakcje międzynarodowych mediów w Gazie – powiedział w sobotę rzecznik prasowy ONZ.

Eskalacja konfliktu między Palestyną a Izraelem. Hamas wzywa do ewakuacji wieżowca

Hamas wezwał mieszkańców wieżowca Moshe Aviv w Tel Awiwie do natychmiastowej ewakuacji. Może to oznaczać ryzyko zniszczenia kolejnego wysokościowca...

zobacz więcej

Sekretarz Guterres jest „głęboko zaniepokojony zniszczeniem przez izraelski nalot w sobotę wieżowca w mieście Gaza, w którym znajdowały się biura kilku międzynarodowych organizacji medialnych, a także lokale mieszkalne”, poinformował jego rzecznik Stéphane Dujarric w pisemnej odpowiedzi na pytania prasy.

ONZ zareagowała na naloty armii izraelskiej, które zburzyły 13-piętrowy budynek mieszczący biura katarskich mediów Al Jazeera i amerykańskiej agencji prasowej Associated Press (AP) i zabiły dziesięciu członków dwóch rodzin w obozie dla uchodźców w palestyńskiej enklawie.

„Ataki naruszają prawo międzynarodowe”


Sekretarz generalny przypomina wszystkim stronom, że wszelkie masowe ataki na struktury cywilne i medialne naruszają prawo międzynarodowe i należy ich unikać za wszelką cenę” – powiedział rzecznik ONZ.

W izraelskich nalotach i ostrzałach artyleryjskich Gazy zginęło od poniedziałku 145 osób, w tym 41 dzieci, a 1 100 osób zostało rannych . W opinii lokalnych urzędników służby zdrowia, to jest największa eskalacja przemocy w regionie od 2014 roku.

Według władz izraelskich palestyńskie grupy zbrojne wystrzeliły co najmniej 2 300 rakiet w kierunku Izraela, zabijając 10 osób, w tym dziecko i żołnierza, oraz raniąc ponad 560 Izraelczyków. Izraelska obrona przeciwlotnicza przechwyciła również liczne rakiety.

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA odpowiedzialny za sprawy Izraela i Palestyny, Hady Amr, ma spotkać się w niedzielę z izraelskimi przywódcami w Jerozolimie i udać się na Zachodni Brzeg na rozmowy z palestyńskimi politykami. Tego samego dnia ponownie ma się spotkać Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Zobacz także: Żelazna Kopuła. Tak działa izraelski system antyrakietowy [WIDEO]

źródło:

Zobacz więcej