RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Eskalacja konfliktu między Palestyną a Izraelem. Hamas wzywa do ewakuacji wieżowca

Konflikt między Izraelem a Palestyną zaostrza się (fot. arch.PAP/Abaca)
Konflikt między Izraelem a Palestyną zaostrza się (fot. arch.PAP/Abaca)

Hamas wezwał mieszkańców wieżowca Moshe Aviv w Tel Awiwie do natychmiastowej ewakuacji. Może to oznaczać ryzyko zniszczenia kolejnego wysokościowca w wyniku narastającego konfliktu między Izraelem a Palestyną. W sobotę izraelskie wojsko podało, że przeprowadziło atak na dom Chalila al-Hajeha, jednego z przywódców radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas w Strefie Gazy. Według telewizji Al-Dżazira al-Hajeha nie było w domu podczas ataku.

Zaostrza się sytuacja w Strefie Gazy. „Armia może rozpocząć operację lądową”

Przez całą noc na Izrael leciały kolejne serie rakiet z palestyńskiej enklawy. Izraelska armia w odpowiedzi dokonuje kolejnych nalotów, a...

zobacz więcej

JAk informuje strona izraelska, dom jednego z najważniejszych działaczy Hamasu  a zarazem członka biura politycznego organizacji, stanowił „część terrorystycznej infrastruktury” grupy.

Wcześniej izraelskie wojsko przeprowadziło nalot na dwa wielopiętrowe bloki w centrum Gazy. W jednym z budynków mieściły się m.in. redakcje zagranicznych mediów – agencji AP i Al-Dżaziry.

Reakcja USA na konflikt palestyńsko-izraelski


Jak przekazała kancelaria premiera Izraela Benjamina Netanjahu, szef rządu rozmawiał na ten temat z prezydentem USA Joe Bidenem, zapewniając go, że wojsko robi wszystko, by uniknąć ofiar wśród cywilów, ostrzegając ich i zarządzając ewakuację atakowanych przez lotnictwo budynków.

„Premier Netanjahu podziękował prezydentowi za wsparcie Stanów Zjednoczonych dla naszego prawa do samoobrony” – napisano w komunikacie. Podczas konferencji prasowej rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, upomniała jednak Tel Awiw, że musi bezwzględnie dbać o bezpieczeństwo dokumentujących konflikt dziennikarzy.

Zobacz także: Zniszczony wieżowiec z biurami mediów


Jak podało izraelskie wojsko, w budynku, w którym mieściły się biura mediów, działalność prowadził także wywiad wojskowy Hamasu, wobec czego blok stanowił prawnie uzasadniony cel działań wojskowych.

Oburzenie z powodu ataku wyraził szef AP Gary Pruitt i kierownictwo Al-Dżaziry.

Flaga Izraela w Wiedniu. Szef MSZ Iranu odwołuje wizytę

Minister spraw zagranicznych Iranu, Mohammad Dżawad Zarif, odwołał swoją wizytę w Wiedniu na znak protestu przeciwko wywieszeniu w stolicy Austrii...

zobacz więcej

Joe Biden o sytuacji w Gazie rozmawiał również z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Była to ich pierwsza rozmowa, od czasu objęcia w styczniu przez Joego Bidena urzędu prezydenta. Według strony palestyńskiej Biden zapewnił, że USA dokładają wszelkich wysiłków, by doprowadzić do uspokojenia sytuacji. Miał również podkreślić, że sprzeciwia się eksmisjom Palestyńczyków na rzecz żydowskich osadników w dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah we Wschodniej Jerozolimie. Kwestia eksmisji była jednym z katalizatorów obecnego kryzysu.

Jak przekazał w komunikacie Biały Dom, Biden wyraził zaniepokojenie cywilnymi ofiarami obecnej eskalacji. Podkreślił również „konieczność zaprzestania ostrzału rakietowego Izraela przez Hamas”, a także ponowił wsparcie dla rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego w oparciu o koncepcję dwóch państw.

Eskalacja konfliktu w Strefie Gazy


Od poniedziałku dochodzi do eskalacji konfliktu między izraelską armią a rządzącym w Gazie Hamasem. Jest już 150 ofiar śmiertelnych, w tym 140 po stronie palestyńskiej.

Izraelskie wojsko przeprowadziło też nalot na obóz dla uchodźców, podczas którego zginęła 10-osobowa rodzina. Z kolei jedna z setek rakiet wystrzelonych przez Hamas zabiła 50-letniego mieszkańca przedmieść Tel Awiwu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej