RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy sztandar Związku Artystów Scen Polskich 

Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Wojciecha Bogusławskiego w Warszawie (fot. PAP/Piotr Nowak)
Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Wojciecha Bogusławskiego w Warszawie (fot. PAP/Piotr Nowak)

Po 102 latach Związek Artystów Scen Polskich będzie mieć nowy sztandar stowarzyszenia, będący odtworzeniem pierwszego historycznego z 1918 roku. Byli prezesi ZASP Ignacy Gogolewski, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Kumor i Kazimierz Kaczor uroczyście przekazali nowy sztandar młodym aktorom.

„Magnificat. Poezja Karola Wojtyły”. TVP Info pokaże niezwykły dokument

Jego wiersze wciąż pozostają znane tylko niewielkiej grupie odbiorców. Twórczość Jana Pawła II z czasów, gdy nie był jeszcze papieżem, przybliża...

zobacz więcej

Prezes ZASP Krzysztof Szuster zaznacza, że przekazanie młodemu pokoleniu aktorów sztandaru ma specjalne znaczenie.  – Chcieliśmy bardzo, żeby dzięki temu symbolicznemu przekazaniu od tych starszych kolegów, oni wiedzieli, że na nich już teraz spoczywa obowiązek prowadzenia dalej tej wspaniałej organizacji założonej przez naszych dziadów, pradziadów, ojców – mówi aktor.

Uroczystość odbyła się przed pomnikiem Wojciecha Bogusławskiego na Placu Teatralnym w Warszawie. Sztandar odebrali młodzi aktorzy – Mieszko Syc, Anna Kądziołka i Martyna Bazychowska.   

Aktorzy podkreślają, że przekazanie im sztandaru to symboliczne włączenie ich do rodziny artystycznej. – Przyjechaliśmy z Krakowa. To, że nie byli to tylko nasi koledzy z Warszawy, ale też pomyślano o nas, o krakowskich artystach, było niesamowicie ważne – mówi aktorka. I dodała: – Teatr Narodowy jest takim sercem, inspiruje bardzo wielu artystów, aktorów, reżyserów i tak naprawdę oczy wszystkich są zwrócone w to miejsce – powiedziała Anna Kądziołka.

Poświęcenie sztandaru


W uroczystości, oprócz byłych prezesów ZASP, wzięło udział wielu wybitnych aktorów polskiej sceny m.in. Barbara Krafftówna. Sztandar wykonała Anna Staniszewska z Łowicza. Sztandar został poświęcony przez księży: katolickiego, prawosławnego i augsbursko-ewangelickiego. 

Wydarzenie uświetnił występ chóru Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Poprzedni sztandar ZASP pozostaje w zbiorach Muzeum Teatralnego.

Zobacz także: Radosław Pazura: Nie ma wsparcia bez miłości, nie ma miłości bez wsparcia #PolskaToWięcej    

źródło:
Zobacz więcej