RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekonomista PKO BP: Polski Ład może przyspieszyć już przyszłoroczny wzrost PKB

Według ekonomisty program ZP znacząco wpłynie na rozwój gospodarczy Polski (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Według ekonomisty program ZP znacząco wpłynie na rozwój gospodarczy Polski (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

O ile Fundusz Odbudowy dla niektórych europejskich gospodarek będzie faktycznie Funduszem Odbudowy, bo pandemia bardzo poturbowała tamte gospodarki i spowodowała głębokie straty społeczne i ekonomiczne, o tyle dla Polski, która z pandemią poradziła sobie właściwie najlepiej w Europie pod względem gospodarczym, to będzie bardziej fundusz rozwoju – powiedział portalowi tvp.info główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Odnosząc się do zaprezentowanego w sobotę Polskiego Ładu ocenił, że ten program powinien przyczynić się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce.

Politolog o Polskim Ładzie: Zjednoczona Prawica znów narzuciła narrację

Zjednoczona Prawica kolejny raz narzuciła na scenie politycznej narrację; pokazała, że jest proaktywna i sprowadziła opozycję do defensywy - ocenił...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W sobotę podczas konwencji programowej zaprezentowano tzw. Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę. Fundamenty programu to m.in.: 7 proc. PKB na zdrowie; podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł; inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, gwarancja państwa wkładu własnego na mieszkanie i emerytura bez podatku do 2500 zł.

Do prezentacji programu odniósł się w rozmowie z portalem tvp.info główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. W jego ocenie Polski Ład może przyczynić się do „przyspieszenia wzrostu gospodarczego w przyszłym roku, najbliższych dwóch latach”.

Ekonomista: Wzrost PKB może przekroczyć 5 proc.


– Takie działania, jak zwiększenie dochodu do dyspozycji ponad połowy gospodarstw domowych, dla których obciążenia podatkowo-składkowe zostaną obniżone czy też wsparcie młodych rodzin z dziećmi w nabywaniu mieszkań, będą stymulować popyt w najbliższych latach, od przyszłego roku – powiedział Bujak. Według niego można w związku z tym oczekiwać, że już w przyszłym roku „wzrost gospodarczy w Polsce będzie przekraczać 5 proc.”.

W ocenie ekonomisty Polski Ład wydaje się w najważniejszych punktach programem dobrze przemyślanym i wystarczająco konkretnym. – Jest to natomiast olbrzymi program i pojawia się pytanie, czy uda się wszystko w ciągu niespełna pół roku zrobić, aby zaczął on w pełni funkcjonować od początku przyszłego roku. Wydaje mi się, że to będzie trudne – zaznaczył.

Zdaniem Bujaka w tym czasie powinno się jednak udać wdrożyć najważniejsze elementy, takie jak zmiany podatkowe, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia czy zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

źródło:
Zobacz więcej