RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Papież Franciszek: Pedofilia to psychologiczne zabójstwo

Papież Franciszek uważa, że pedofilia to swego rodzaju psychologiczne morderstwo (fot. PAP/EPA/ANDREW MEDICHINI)
Papież Franciszek uważa, że pedofilia to swego rodzaju psychologiczne morderstwo (fot. PAP/EPA/ANDREW MEDICHINI)

Papież Franciszek nazwał pedofilię „psychologicznym zabójstwem”. – W wielu przypadkach wykorzystywanie przekreśla dzieciństwo – powiedział w sobotę podczas audiencji dla działaczy walczących z pedofilią włoskiego Stowarzyszenia Meter.

Benedykt XVI: Pedofilia narodziła się wraz z upadkiem moralnym 1968 r.

Emerytowany papież Benedykt XVI wyraził opinię, że pedofilia w Kościele narodziła się wraz z „upadkiem” moralnym 1968 r. Media opublikowały esej, w...

zobacz więcej

– Nie obawiajcie się niezrozumienia i licznych trudności. Wytrwale i odważnie kontynuujcie waszą pracę – Ojciec Święty przedstawicieli Stowarzyszenia Meter, które walczy z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich od ponad 30 lat. Jej założycielem jest ks. Fortunato Di Noto, który przypomina, że była to oddolna inicjatywa kilku rodzin z Sycylii. Na podstawie własnych tragicznych doświadczeń zdecydowały się one przeciwstawić wykorzystywaniu nieletnich.

– Wasza praca jest dziś coraz bardziej potrzebna, ponieważ, niestety, nadal dochodzi do wykorzystywania dzieci. Odnoszę się w szczególności do uwodzenia za pośrednictwem internetu i różnych mediów społecznościowych, a także stron i portali internetowych poświęconych pornografii dziecięcej – zaznaczył Franciszek

„Plaga pedofilii musi być zwalczana z nową determinacją”


Zwrócił uwagę, że w 1989 roku, kiedy zostało założone stowarzyszenie, „mało osób mówiło o tej pladze”. – Jest to plaga, która z jednej strony musi być zwalczana z nową determinacją przez instytucje publiczne, przez władze, a z drugiej strony wymaga jeszcze większej świadomości ze strony rodzin i różnych instytucji oświatowych – powiedział papież Franciszek.

Zobacz także: Papież zaostrza przepisy o walce z pedofilią


Obowiązek zgłaszania pedofilii, rozliczenia biskupów. Papież ogłosił nowe prawo

Papież Franciszek ustanowił normy w sprawie zgłaszania pedofilii i odpowiedzialności biskupów. W opublikowanym liście apostolskim motu proprio „Wy...

zobacz więcej

Franciszek położył nacisk na konieczność walki z tuszowaniem przypadków pedofilii, również w rodzinie. – Również i dziś widzimy, jak często w rodzinach pierwsza reakcja polega na tym, by wszystko ukryć. To jest pierwsza reakcja, która nadal też jest obecna w innych instytucjach oraz w Kościele. Musimy walczyć z tym starym nawykiem ukrywania – podkreślił biskup Rzymu.

„Psychologiczne zabójstwo”


– Wiem, że zawsze staracie się chronić dzieci, również w sferze najnowocześniejszych środków komunikacji. Wykorzystywanie dzieci to swego rodzaju psychologiczne morderstwo i w wielu przypadkach prowadzi do wymazania dzieciństwa. Dlatego ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym jest obowiązkiem wszystkich państw, które muszą wykrywać zarówno handlarzy, jak i oprawców – mówił Franciszek do przedstawicieli Stowarzyszenia Meter podczas sobotniej audiencji.

– Jednocześnie, jak nigdy dotąd, konieczne są potępienie i prewencja w różnych obszarach społeczeństwa: szkoła, rzeczywistość sportowa, rekreacyjna i kulturalna, wspólnoty wyznaniowe, pojedyncze osoby – wskazał.

– Ponadto, w dziedzinie ochrony małoletnich i w walce z pedofilią należy przygotować określone działania w celu skutecznej pomocy ofiarom – podkreślił papież.

Zobacz także: Ofiara pedofilii na szczycie w Watykanieźródło:
Zobacz więcej