RAPORT

Wojna na Ukrainie

Flaga Izraela w Wiedniu. Szef MSZ Iranu odwołuje wizytę

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz oraz irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif (fot. Fatemeh Bahrami/Anadolu/Getty Images)
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz oraz irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif (fot. Fatemeh Bahrami/Anadolu/Getty Images)

Minister spraw zagranicznych Iranu, Mohammad Dżawad Zarif, odwołał swoją wizytę w Wiedniu na znak protestu przeciwko wywieszeniu w stolicy Austrii flagi Izraela. Miał to być ze strony Wiednia gest solidarności z Izraelem, walczącym w Palestyńczykami – poinformowało w sobotę austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Hamas w śmiertelnej pułapce. Podstęp izraelskiej armii

Izraelscy wojskowi uciekli się do podstępu by zadać dotkliwy cios w infrastrukturę islamskiego Hamasu w Strefie Gazy. Jak pisze niemiecki dziennik...

zobacz więcej

Flaga Izraela nad budynkiem rządowym w Wiedniu pojawiła się z inicjatywy kanclerza Austrii Sebastiana Kurza.

– Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif miał spotkać się z naszym szefem dyplomacji Alexandrem Schallenbergiem, ale odwołał podróż – powiedziała rzeczniczka Schallenberga.

– Żałujemy tego i przyjmujemy to do wiadomości, ale dla nas jest jasne jak słońce, że kiedy Hamas strzela rakietami w cele cywilne w Izraelu, nie należy milczeć – dodała Gabriele Juen.

Zobacz także: Bombardowanie w Strefie Gazy


Izraelski nalot na Gazę. Co najmniej siedem ofiar śmiertelnych

Co najmniej siedmiu Palestyńczyków zginęło w sobotę nad ranem w Gazie podczas ataku izraelskiego lotnictwa na to miasto – poinformował islamski...

zobacz więcej

Kurz, który zajmuje zdecydowanie proizraelskie stanowisko, nazwał w piątek wywieszanie flagi Izraela nad kancelarią federalną wyrazem solidarności z tym państwem.Decyzję tę skrytykował irański wiceminister spraw zagranicznych Abbas Arakczi, który stoi na czele delegacji Iranu, prowadzącej w Wiedniu rozmowy na temat umowy nuklearnej z przedstawicielami sześciu mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Niemcy).

Wiedeń
 jest siedzibą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, a Austria do tej pory była doskonałym gospodarzem negocjacji” – napisał Arakczi na Twitterze. Dodał też, że: „Wstrząsający i bolesny jest widok flagi okupującego reżimu, który brutalnie zabił dziesiątki niewinnych cywilów, w tym wiele dzieci w ciągu zaledwie kilku dni. Jesteśmy po stronie Palestyny”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej