RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Politolog: Zjednoczona Prawica dała mocny sygnał. Platforma ma potężny problem

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
(fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Polski Ład jest bardzo ambitny. Z jednej strony skupia się na twardym elektoracie PiS, ale z drugiej jest zdecydowanym ukłonem w kierunku klasy średniej, także ludzi młodych – mówi portalowi tvp.info dr Tomasz Żukowski, politolog, socjolog i nauczyciel akademicki. Ocenia, że teraz możemy się spodziewać jakieś próby odpowiedzi ze strony opozycji, ale nie będzie to łatwe, bo „Platformę ogranicza przyjęta formuła »totalności« utrudniająca podjęcie programowego, merytorycznego sporu”.

Potężne zmiany ws. podatków. Lawina komentarzy w sieci

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę rano m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku dla wszystkich do 30 tys. zł oraz podniesienie progu...

zobacz więcej

Rząd Zjednoczonej Prawicy przedstawił w sobotę Polski Ład. – Kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. złotych. Drugi próg podatkowy zacznie się od 120 tys. zł – ogłosił na konwencji prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że zasadniczym celem Polskiego Ładu jest to, żebyśmy wrócili na szybką ścieżkę odbudowy po kryzysie związanym z koronawirusem. – Tylko zmieniona kwota wolna to już prawdziwa rewolucja podatkowa dla 18 mln Polaków – wyjaśniał.

„To #NieŁadPiS” – odpowiada w sieci opozycja i zaznacza, że nie wierzy w polityczne obietnice rządu. Szczególnie ostro zareagowała Platforma Obywatelska, która przekonuje, iż to decyzje Zjednoczonej Prawicy doprowadziły w Polsce do wzrostu cen i dużej liczby zgonów.

Zobacz także -> Polski Ład zaprezentowany. Sprawdź, co znalazło się w ofensywie programowej PiS 

– Nie ulega wątpliwości, że sobotnia konwencja stawia opozycję w trudnej sytuacji. Platforma Obywatelska ma obecnie potężne, wewnętrzne problemy i dostarcza społeczeństwu informacje o wewnętrznych, personalnych konfliktach. W tym samym czasie obóz rządzący wyszedł z bardzo szerokim, atrakcyjnym programem i przeszedł do ofensywy rozpoczynając cykl debat na temat głównych elementów swej oferty – mówi portalowi tvp.info Tomasz Żukowski.

Polski Ład. „Ukłon w kierunku klasy średniej”

Polski Ład: Zwiększona kwota wolna, podniesiony próg podatkowy i koniec śmieciówek [WIDEO]

Kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. złotych. Drugi próg podatkowy od 120 tys. zł – ogłosił na konwencji programowej prezes PiS, wicepremier...

zobacz więcej

Ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego ocenia, że „Polski Ład jest bardzo ambitny, bo obejmuje wszystkie najważniejsze elementy życia społecznego i gospodarczego”.

– Jego wielkim plusem jest to, że skierowano go do wielu grup i środowisk. Z jednej strony skupia się na twardym elektoracie PiS, klasach ludowych, mieszkańcach wsi i miasteczek, pracownikach najemnych, także ludziach starszych ale z drugiej strony, co chciałbym szczególnie mocno podkreślić, jest zdecydowanym ukłonem w kierunku klasy średniej, także ludzi młodych – zaznacza Żukowski.

Zobacz także -> Pereira o wykluczeniu dwóch posłów z PO: „Usuwanie antyBudkowych zawodników”

W rozmowie z portalem tvp.info dodaje, że „jest to konkretna koncepcja otwarcia się na rosnące aspiracje polskiego społeczeństwa”.

Złożono pięć podpisów. Wspólna deklaracja Zjednoczonej Prawicy [WIDEO]

Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali nową deklarację współpracy programowej koalicji, której podstawą jest zaprezentowany w sobotę Polski Ład....

zobacz więcej

– Mateusz Morawiecki cytując w sobotę słowa poety Adama Asnyka mówił, że  Polska „musi być inną, choć będzie tą samą”. Wskazał tym samym, że Prawu i Sprawiedliwości zależy  na polskich rodzinach i tradycji, ale z drugiej strony chce budować – opierając się na naszych wartościach – nowoczesną Polskę odpowiadającą na wyzwania przyszłości – wskazuje.

Pojawia się jednak pytanie, czy rewolucyjny projekt uda się sfinansować.

– Te plany są ambitne, ale wydają się realne, odpowiedzialne. Dane o polskiej gospodarce pokazują, że mamy rekordowo wysoki eksport, najniższe w Unii Europejskiej bezrobocie i dobre prognozy wzrostu na najbliższe lata. W takiej sytuacji można przypuszczać, że ten projekt finansowo się zepnie – komentuje Tomasz Żukowski.

Polski Ład. Jak zareaguje opozycja?

Ile Polski Ład zostawi w kieszeniach Polaków? Prof. Modzelewski: To więcej niż całe 500 Plus

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło zmiany w systemie podatkowym. W sobotę na konwencji partii zaprezentowano nowy program: Polski Ład. – Dobrze się...

zobacz więcej

Politolog uważa, że „Zjednoczona Prawica dała mocny sygnał, iż współpraca między tworzącymi ją koalicjantami została odbudowana przy podkreśleniu wkładu mniejszych partnerów w program” – Jarosław Gowin mówił o przedsiębiorczości, Zbigniew Ziobro o bezpieczeństwie.

– W rządzie miał być kryzys, a są wspólne plany na przyszłość – ocenia.

Zobacz także -> Polski Ład – Konwencja programowa PiS

Żukowski dodaje, że „opozycja będzie próbowała jakoś na to odpowiedzieć, ale będzie jej bardzo ciężko to zrobić”.

– Po pierwsze jest ostatnio skłócona między sobą, po drugie Platformę ogranicza przyjęta formuła „totalności” utrudniająca podjęcie programowego, merytorycznego sporu z ofertą obozu władzy – mówi.

źródło:
Zobacz więcej