RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego i mniej formalności

Osobom, które chcą wziąć kredyt na mieszkanie, a nie mają środków na wkład własny, państwo zagwarantuje do 100 tys. zł wkładu własnego; w przypadku rodzin, w których jest więcej niż jedno dziecko, możliwe będzie umorzenie do 150 tys. zł kredytu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Polski Ład zaprezentowany. Sprawdź, co znalazło się w ofensywie programowej PiS [LISTA]

Na konferencji w sobotę Zjednoczona Prawica z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim zaprezentowała nowy program społeczno-gospodarczy pod...

zobacz więcej

Podczas sobotniej prezentacji Polskiego Ładu premier przedstawił rozwiązanie skierowane do osób, które chcą kupić mieszkanie, ale ich na to nie stać. W takiej sytuacji „państwo polskie zagwarantuje wkład własny do wysokości 40 proc. i - na dziś mamy już to uzgodnione - do wysokości 100 tys. zł” – powiedział. Jak wskazał, pozwoli to na szybkie podjęcie decyzji o zakupie mieszkania.

Inna z propozycji dotyczy tego, by w tych rodzinach, w których pojawi się drugie i kolejne dziecko, możliwe było umorzenie pewnej kwoty zaciągniętego kredytu. Z kolei osoby budujące niewielkie domy będą miały do przeprowadzenia mniej formalności.

„Mieszkanie bez wkładu własnego”


Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma objąć tych, którzy chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego, pierwotnego, społecznego lub własny dom:

– Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 40 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres maksymalnie 15 lat. Oznacza to, że nie trzeba będzie wykładać własnej gotówki na zakup mieszkania, wystarczy sama zdolność kredytowa. Z tego instrumentu będą mogły skorzystać osoby w wieku od 24 do 40 lat, które nie mają wystarczających oszczędności do pokrycia wkładu własnego.

– Odbiorcy programu mają dostać możliwość uzyskania atrakcyjniejszych warunków finansowych (np. niższą marżę przy braku konieczności ubezpieczenia brakującego wkładu własnego).

– Po urodzeniu drugiego dziecka rodzina z gwarantowanym kredytem mogłaby uzyskać do 20 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania zaciągniętego kredytu, po urodzeniu trzeciego dziecka do 60 tys., a czwartego i kolejnego – do 20 tys. zł.

„Mój dom 70 m2”


Budowa domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 ma być możliwa na podstawie zgłoszenia. Nie będzie potrzebne pozwolenie, kierownik budowy ani książka budowy.

Ograniczenie formalności ma skrócić proces budowlany od kilku do nawet kilkunastu tygodni, co będzie oznaczało oszczędność dla inwestora. Zgodnie z zapowiedziami zaprezentowany w sobotę program Polski Ład zawiera 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 205 i Złota jesień życia.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład: Zwiększona kwota wolna, podniesiony próg podatkowy i koniec śmieciówek [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej