RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polski System Satelitarny, superkomputery, e-usługi i sieć 5G

Społeczno-gospodarczy program Zjednoczonej Prawicy (fot. Shutterstock)
Społeczno-gospodarczy program Zjednoczonej Prawicy (fot. Shutterstock)

Satelitarny system obserwacji, powszechny dostęp do szybkiego internetu, superkomputery, więcej e-usług i likwidację opłaty skarbowej od nich, powszechny system e-doręczeń – zapowiedziano w programie społeczno-gospodarczym „Polski Ład” Zjednoczonej Prawicy.

Polski Ład zaprezentowany. Sprawdź, co znalazło się w ofensywie programowej PiS [LISTA]

Na konferencji w sobotę Zjednoczona Prawica z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim zaprezentowała nowy program społeczno-gospodarczy pod...

zobacz więcej

Przedstawiony w sobotę program zapowiada w obszarze cyfryzacji m.in. budowę polskiego Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi. Ma to być pionierski projekt, dzięki któremu Polska znajdzie się w gronie państw z samodzielnym potencjałem satelitarnym.

System ten ma dać administracji informacje o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego i być krokiem ku zwiększenia suwerenności informacyjnej i technologicznej. Wdrożenie systemu poszerzy także możliwości ochrony środowiska, racjonalnego planowania przestrzennego oraz zarządzania uprawami – zapowiada się w „Polskim Ładzie” .

Szerokopasmowy internet w każdym gospodarstwie


Pada tam również obietnica zapewnienia do 2024 r. każdemu gospodarstwu domowemu dostępu do szerokopasmowego internetu, z możliwością modernizacji do prędkości rzędu gigabitów na sekundę. Pojawia się też zapowiedź eliminacji „białych plam” zasięgu telefonii komórkowej. Komunikacja z urzędami – według programu – będzie stale uzupełniana o takie narzędzia, jak system kolejkowania, tele- i wideowizyty, czy chatboty i voiceboty instytucji publicznych udzielające porad.

Potężne zmiany ws. podatków. Lawina komentarzy w sieci

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę rano m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku dla wszystkich do 30 tys. zł oraz podniesienie progu...

zobacz więcej

Zakłada się, że odsetek Polaków korzystających z internetu w kontaktach z administracją zwiększy się do 2023 r. na skutek promocji e-usług do 60 proc., a co drugi Polak będzie posiadał Profil Zaufany. Obywateli, którzy zdecydują się na realizowanie usługi publicznej w formie cyfrowej, zwolnimy z opłaty skarbowej – podkreśla się w programie.

Obywatel załatwi sprawę jednym kliknięciem myszy


Pada też zapowiedź powszechnego stosowania cyfrowej tożsamości w codziennym życiu, oraz upowszechnienia e-doręczeń. Zamiast wizyty w urzędzie lub osobistego odbierania listu poleconego, obywatel załatwi też samą sprawę jednym kliknięciem myszy, bez względu na miejsce pobytu – wskazuje się w „Polskim Ładzie”. Pada też zapowiedź konsekwentnych inwestycji w informatyzację wymiaru sprawiedliwości.

Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców


W ramach rozpowszechniania technologii chmurowej zapowiada się mechanizm wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorców oraz instytucji publicznych, chcących jej wdrażać́, a także przekazanie gminom system prowadzenia i zarządzania urzędem z wykorzystaniem rozwiązań́ chmurowych.

„Nowy Ład” ma również zakładać włączenie do strategicznych zasobów Polski superkomputerów. Państwo polskie ma je wykorzystywać́ m. in. na potrzeby sztucznej inteligencji, w tym także dla biznesu i przemysłu, technologii kosmicznych, meteorologii, czy też modelowania kryzysowego.

źródło:

Zobacz więcej