RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polski Ład: Zwiększona kwota wolna, podniesiony próg podatkowy i koniec śmieciówek [WIDEO]

Kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. złotych. Drugi próg podatkowy od 120 tys. zł – ogłosił na konwencji programowej prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński. Zapowiedział też, że będzie można wybudować własny dom do 70 m2 bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę – jedynie na zgłoszenie. Emerytury do 2,5 tys. zł nie będą opodatkowane. – Polacy są słusznie przekonani, że należy im się taki poziom życia jak na zachodzie – podkreślił Kaczyński.

Polski Ład zaprezentowany. Sprawdź, co znalazło się w ofensywie programowej PiS [LISTA]

Na konferencji w sobotę Zjednoczona Prawica z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim zaprezentowała nowy program społeczno-gospodarczy pod...

zobacz więcej

– Proponujemy podwyższenie II progu podatkowego; w tej chwili to 85 tys. zł rocznie, będzie to 120 tys. zł – powiedział w sobotę Jarosław Kaczyński.

Rewolucja w podatkach


Kaczyński wskazał też, że zmiany proponowane w Polskim Ładzie dotyczą również kwestii organizacji pracy i będą nastawione na wsparcie pracy zdalnej czy regulacje elastycznej formy pracy dostosowanej do młodych rodziców.

– Będziemy też dążyć do tego, aby zostały zniesione umowy śmieciowe, od razu będą oskładkowane. Dążymy do tego, aby w krótkim czasie powstał jeden mechanizm, jeden model kontraktu pracy – zapowiedział prezes PiS. Oszacował, że po wprowadzeniu tych zmian „w kieszeniach kilkunastu milionów ludzi znajdzie się przynajmniej 18 mld dodatkowych zł”.

Zobacz także: Polski Ład zaprezentowany. Sprawdź, co znalazło się w ofensywie programowej PiS [LISTA]

Potężne zmiany ws. podatków. Lawina komentarzy w sieci

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę rano m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku dla wszystkich do 30 tys. zł oraz podniesienie progu...

zobacz więcej

– Z jednej strony likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będzie bez podatku – podkreślił wicepremier.

Ogłoszono też wprowadzenie „Ulgi dla klasy średniej”, która będzie dotyczyć osób zatrudnionych na umowę o pracę, osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł. Jak podkreślono, dzięki uldze reforma podatkowa będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 10 tys. zł miesięcznie. Koszt reformy mają zostać pokryte z budżetu.

Ile na tych rozwiązaniach zyskają pracownicy?


W konspekcie programowym Polskiego Ładu przedstawiono wyliczenia, pokazujące ile zostanie w kieszeniach polskich pracowników. Dla przykładu:

• 1830 zł rocznie – tyle zyska kasjer w markecie zarabiający 3000 zł miesięcznie;
• 1360 zł rocznie - tyle zyska pracownik fizyczny zarabiający 4000 zł miesięcznie;
• 560 zł rocznie - tyle zyska księgowy w firmie zarabiający 5000 zł. miesięcznie.

Przedstawiono też oszczędności wyliczone dla małych przedsiębiorców:

• Kosmetyczka zarabiająca 3000 zł miesięcznie zaoszczędzi rocznie 2180 zł;
• Fryzjer zarabiający 4000 zł miesięcznie zaoszczędzi rocznie 1930 zł;
• Mechanik zarabiający 5000 zł miesięcznie zaoszczędzi rocznie 850 zł.

Będzie też można wybudować własny dom do 70 m2 bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę – jedynie na zgłoszenie. Państwo będzie też gwarantować do 40 proc. wkładu własnego przy zakupie mieszkania.

źródło:
Zobacz więcej