RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE apelowała do marszałków o szybką ratyfikację FO. Senat odwleka sprawę

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Albert Zawada)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Albert Zawada)

Przedstawiciele Komisji Europejskiej już w styczniu zwrócili się do marszałków polskiego Sejmu i Senatu: Elżbiety Witek oraz prof. Tomasza Grodzkiego o podjęcie wszelkich starań, aby ratyfikacja Europejskiego Funduszu Odbudowy mogła zakończyć się jak najszybciej. Tymczasem apele o przyspieszenie głosowania nad ratyfikacją w Senacie pozostają bez echa.

Senat ws. Funduszu Odbudowy. Europoseł: To jest kompletnie bez sensu

Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że Senat „raczej” nie zajmie się Funduszem Odbudowy na najbliższym posiedzeniu. – Nawet jeśli Senat nie...

zobacz więcej

Portal wPolityce.pl opublikował list wystosowany w styczniu do marszałków Sejmu i Senatu przez wiceprzewodniczącego KE Maroša Šefčoviča oraz członka Komisji Johannesa Hahna.

„Decyzja w sprawie zasobów własnych umożliwi Komisji Europejskiej zaciągnięcie pożyczek na rynkach kapitałowych do kwoty 750 mld euro na realizację planu odbudowy z wykorzystaniem narzędzia Next Generation EU, a także na przeciwdziałanie skutkom kryzysu związanego z COVID-19 w całej Europie. Do realizacji Planu Odbudowy będzie można przystąpić dopiero po zakończeniu procesu ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie UE. (…) Bylibyśmy zatem wdzięczni za Pani/Pańskie pełne wsparcie tak, by ratyfikacja decyzji zgodnie z polskimi wymogami konstytucyjnymi mogła zakończyć się jak najszybciej” – czytamy.

„Zatwierdzenie wspomnianej decyzji przez parlamenty narodowe potwierdzi legitymację demokratyczną tego nowatorskiego wniosku. W razie potrzeby komisarz Johannes Hahn wraz ze służbami Komisji są gotowi do spotkania w celu wsparcia tego procesu” – kontynuują autorzy listu.

„Nie było dobrej woli”


4 maja Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat. Senat ma zająć się ustawą w dodatkowym dniu obrad 27 maja.

W ocenie senatorów PiS głosowanie nad ratyfikacją powinno było odbyć się w Senacie już w piątek. – Na naszą prośbę o rozszerzenie porządku obrad marszałek Grodzki stwierdził, że to posiedzenie (które rozpoczęło się w środę) jest tak bogate w punkty, że nie będziemy w stanie zająć się krótką ustawą o wyrażeniu zgody na ratyfikację. Jak się okazało, wyprzedziliśmy o jeden dzień. Znaczy był czas, ale nie było dobrej woli – powiedział były marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

CZYTAJ TAKŻE: Senat nie spieszy się z ratyfikacją Funduszu Odbudowy. „PO nie wie, jak wyjść z bagna” [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej