SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Niedziela 16 maja. Czy zrobimy zakupy?

W sklepach obowiązuje rygor sanitarny i limity osób (fot. Shutterstock)
W sklepach obowiązuje rygor sanitarny i limity osób (fot. Shutterstock)

W niedzielę, 16 maja sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W sklepach obowiązuje rygor sanitarny i limity osób.

Kasyna i parki rozrywki jeszcze zamknięte. Wznowią działalność 28 maja

Od 28 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność m.in. kasyn – wynika z opublikowanego w czwartek wieczorem rozporządzenia Rady Ministrów....

zobacz więcej

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą jeszcze otwarte w ostatnie niedziele czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni. W placówkach handlowych obowiązują również nowe limity: jedna osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m kw. oraz jedna osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

źródło:

Zobacz więcej