SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Prognoza pogody na weekend. Jest dobra i zła wiadomość

Jaka pogoda czeka nas w weekend 15-16 maja? Z prognoz synoptyków IMGW wynika, że nadal będzie deszczowo i burzowo – w sobotę głównie na zachodzie, w niedzielę opady przesuną się w kierunku wschodnim. Temperatura będzie komfortowa, do 20-21 stopni.

„Zimnych ogrodników” i „zimnej Zośki”: kiedy przypadają te dni i co oznaczają?

Dziś zaczyna się okres „zimnych ogrodników”, który zwieńczy „zimna Zośka”. Według ludowego przysłowia, to ostatnie dni wiosennych przymrozków....

zobacz więcej

W sobotę najbardziej dynamiczna pogoda będzie na zachodzie kraju. Można tam spodziewać się przelotnych opadów deszczu i burz. – W czasie burz wiatr będzie wiał nawet do 65 km/h, spadnie do 15 litrów wody na metr kwadratowy – powiedział Kamil Walczak, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogodowa mapa Polski – 15.05.2021


Mieszkańcy wschodniej części kraju mogą być spokojni. Najlepiej będzie w rejonie Mazowsza i Lubelszczyzny. – Tam praktycznie bez opadów – zaznaczył Walczak. W tym rejonie będzie też najcieplej. Słupki rtęci pokażą do 20 stopni. Najchłodniej będzie na północy kraju. Mieszkańcy Wybrzeża muszą się liczyć z temperaturą maksymalnie około 14-15 stopni.

Źródło: IMGW-PIB

W niedzielę w całym kraju czeka nas zachmurzenie na ogół duże. Najwięcej przejaśnień i chwilowych rozpogodzeń będzie na wschodzie kraju. – Jednak tam pogoda będzie najbardziej dynamiczna – powiedział synoptyk IMGW.

Burze, porywisty wiatr i... dość ciepło


We wschodniej połowie kraju burze i przelotne opady deszczu. W czasie burz - wiatr porywisty, podobnie jak w piątek, do 70 km/h. Opady deszczu mogą być chwilami ulewne. – Nawet do 25 litrów na metr kwadratowy – poinformował synoptyk. Sporo chmur z przelotnymi opadami deszczu pojawi się na zachodzie kraju. Jednak będą one zdecydowanie słabsze niż w innych częściach kraju. Maksymalnie spadnie do 10-15 litrów wody na mkw. Będą też mniej intensywne niż te na wschodzie.

Będzie ciepło. Temperatura w niedzielę wyniesie około 16-17 stopni na zachodzie kraju. Cieplej będzie na wschodzie – od 20 do 21 stopni.

Zobacz także: Prognoza długoterminowa na czerwiec. Idą upały

źródło:
Zobacz więcej