RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Indyjski wariant koronawirusa. Dramatyczne wyniki badań

Rośnie liczba zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa (fot. PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI)
Rośnie liczba zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa (fot. PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI)

Najnowsze

Popularne

Indyjski wariant koronawirusa może być nawet o 50 proc. bardziej zakaźny niż obecnie dominujący wariant brytyjski, a w przyszłości może się stać w Wielkiej Brytanii głównym powodem infekcji – uważają brytyjscy naukowcy. O oznaczonym symbolem B.1.617.2 wariancie indyjskim mówił naczelny lekarz Anglii Chris Whitty.

COVID-19. Wiemy, dlaczego zabija

COVID-19 po ponad roku pandemii nie przestaje zaskakiwać, a wywołujący tę chorobę wirus zadziwiać. Dziś współpraca uczonych amerykańskich i...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Jest teraz pewność, że ten wariant jest bardziej zakaźny niż B.1.1.7 (wariant z Kent), teraz pytaniem praktycznym na najbliższe dwa do trzech tygodni jest to, czy jest on nieco bardziej zakaźny niż B.1.1.7, czy też jest o wiele bardziej zakaźny, co będzie miało wpływ na długoterminowe perspektywy tej epidemii w Wielkiej Brytanii, a faktycznie pandemii na całym świecie – powiedział Whitty podczas konferencji prasowej brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

– Spodziewamy się, że z czasem ten wariant wyprzedzi i zacznie dominować w Wielkiej Brytanii tak samo, jak wcześniej B.1.1.7 zdominował inne warianty – dodał.

Indyjski wariant dużo groźniejszy niż brytyjska odmiana koronawirusa


Szacunki, że wariant indyjski może być nawet o 50 proc. bardziej zakaźny od brytyjskiego, pojawiły się natomiast w dokumencie z posiedzenia SAGE, naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych, które właśnie temu wariantowi było poświęcone. W dokumencie, który zacytowała stacja Sky News, napisano, że „jest realne prawdopodobieństwo, iż jest on nawet 50 proc. bardziej zakaźny”.

O brytyjskim wariancie, który wykryto w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii, poinformowano po raz pierwszy w połowie grudnia zeszłego roku. W efekcie tego, że był bardziej zakaźny niż poprzedni wariant, w ciągu kilku tygodni stał się dominującym w całej Europie. W czwartek rządowa agencja Public Health England (PHE) podała, że dotychczas w Wielkiej Brytanii wykryto 1313 przypadków zakażenia indyjskim wariantem, co oznacza, że ich liczba szybko się zwiększa, bo tydzień wcześniej było ich 520, a dwa tygodnie wcześniej – 202. Z kolei w piątek poinformowano o pierwszych czterech zarejestrowanych zgonach osób, u których wykryto indyjski wariant wirusa. W piątek Johnson przyznał, że jest on zagrożeniem dla planu znoszenia restrykcji wprowadzonych z powodu epidemii.

Zobacz także: Senator kończy pracę na oddziale covidowym. Zdradził nam, dlaczego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej