RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rewolucja czy kompromis? Wchodzą w życie przepisy dotyczące elektrycznych hulajnóg

Jaka jest dopuszczalna prędkość jazdy hulajnogą elektryczną? Przepisy 2021 (fot. Shutterstock)
Jaka jest dopuszczalna prędkość jazdy hulajnogą elektryczną? Przepisy 2021 (fot. Shutterstock)

Już w przyszłym tygodniu zacznie obowiązywać ustawa, która reguluje status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Zapisano w niej m.in. czy takimi urządzeniami można poruszać się po drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych. Przepisy określają też dopuszczalną prędkość jazdy hulajnogami elektrycznymi. Nowe przepisy wchodzą w życie 20 maja.

Ceny polis OC mogą poszybować w górę. Ale jest sposób, by tego uniknąć

„Ceny ubezpieczeń OC mogą poszybować w górę. Na szczęście nie dla całej dwudziestomilionowej rzeszy kierowców” – informuje czwartkowa...

zobacz więcej

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym, kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Instytut Transportu Drogowego: Kompromis


Zdaniem ekspertów z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) przepisy regulujące prawa i obowiązki kierujących urządzeniami transportu osobistego (UTO), w tym hulajnogami, są kompromisem.

– To należy mocno podkreślić. A skoro przynoszą równowagę w relacjach: kierujący UTO – pozostali uczestnicy ruchu, to należy oczekiwać poprawy bezpieczeństwa w tym obszarze – wskazał Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy ITS. Dodał, że w jego ocenie, o potencjalnych wadach regulacji będzie można mówić dopiero po okresie 6 a najlepiej 12 miesięcy od momentu wprowadzenia przepisów. – To wystarczający czas na przeprowadzenie analiz i wyciągnięcie wniosków – ocenił.

Hulajnogi elektryczne – co zmieni się w przepisach?


Według nowych przepisów:

• kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h;

• w przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h;

hulajnogą elektryczną można będzie wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

Rynek e-aut się rozpędza. Sprzedaż w rok się podwoiła

Jeśli w trzecim kwartale rząd zdoła uruchomić nowy program dopłat, na koniec 2021 roku park osobowych i dostawczych samochodów z napędem...

zobacz więcej

• trzeba będzie jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.

Uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną


Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Podobne przepisy przewidziano dla kierujących urządzeniami transportu osobistego. Użytkownicy tych pojazdów będą mogli się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów i chodnikach.

Najwyższy mandat – w wysokości od 300 do 500 zł – będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Zobacz także: Młoda kobieta wywróciła się na hulajnodze, zmarła w szpitalu

źródło:

Zobacz więcej