RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ważna deklaracja USA w sprawie budowy w Redzikowie tarczy antyrakietowej

Budowa bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowie postępuje i zostanie dokończona – zapewnia Departament Obrony USA. Uruchomienie tarczy spodziewane jest jednak nie wcześniej niż w 2022 roku.

Tarcza antyrakietowa w Rumunii gotowa. Czas na Redzikowo

W Rumunii uruchomiono elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Bateria pocisków SM-3 Aegis Ashore, zainstalowana w bazie wojskowej Deveselu,...

zobacz więcej

„Stany Zjednoczone są zdecydowane dokończyć rozmieszczanie europejskiego systemu obrony antybalistycznej (EPAA), będącego wkładem w system obrony NATO , który ma chronić oddziały sojusznicze w Europie przed takimi krajami jak Iran” – napisał rzecznik Pentagonu podpułkownik Anton Semelroth w oświadczeniu dla Polskiego Radia.

Anton Semelroth dodał, że baza naziemnego systemu Aegis w Redzikowie jest w budowie, ale osiągnięcie zdolności bojowych tarczy nastąpi nie wcześniej niż w 2022 roku.

Prace postępują


– Choć budowa bazy napotkała na trudności, w tym miesiącu zamontowano anteny radaru systemu obrony rakietowej SPY–1, a kolejne elementy uzbrojenia będą instalowane w tym roku, co dowodzi, iż USA są zdecydowane uruchomić ten ważny system bojowy tak szybko, jak to możliwe – stwierdził. Przypomniał jednocześnie, że baza w Redzikowie ma być uzupełnieniem elementów systemu Aegis zlokalizowanych w Rumunii oraz na okrętach stacjonujących w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Rocie w Hiszpanii. Anton Semelroth dodał, że działania USA i NATO związane z obroną rakietową nie są wymierzone w Rosję i że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie stanowi zagrożenia dla rosyjskiego strategicznego arsenału odstraszania.

źródło:
Zobacz więcej