RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dramatyczna próba ratowania własnego przywództwa”. Ekspert o wyrzuceniu Rasia i Zalewskiego z PO

Borys Budka mógł już się pogodzić z osłabieniem roli PO na opozycyjnej scenie politycznej – uważa rozmówca tvp.info (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Borys Budka mógł już się pogodzić z osłabieniem roli PO na opozycyjnej scenie politycznej – uważa rozmówca tvp.info (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Myślę, że to dramatyczna próba ratowania własnego przywództwa. Próba pokazania wewnątrz partii, że kierownictwo jest zdeterminowane i zdolne do daleko idących działań – mówi w rozmowie z portalem tvp.info prof. Rafał Chwedoruk. Politolog ocenia, że „jest to działanie z gatunku podejmowanych ad hoc i mających eventowy charakter”. – Nie da rady w ten sposób uprawiać polityki – przestrzega.

Posłowie PO wyrzuceni z partii. Wcześniej krytykowali kierownictwo

Poseł Paweł Zalewski napisał w mediach społecznościowych, że został wyrzucony z Platformy Obywatelskiej. Taką samą decyzję Zarząd Krajowy PO podjął...

zobacz więcej

Nasz ekspert, profesor Uniwersytetu Warszawskiego ocenia, że fakt, iż „uderzono w tych posłów, którzy postrzegani byli jako trochę mniej liberalni w kwestiach światopoglądowych niż główny nurt partii” jest związany z obserwowanym od kilku lat przesuwaniem się „w lewo w kwestiach światopoglądowych”.

– Natomiast mam wrażenie, że jest to kolejne działanie z gatunku działań podejmowanych ad hoc i mających taki bardziej eventowy charakter. Myślę że problemem przywództwa w PO – być może jest to pokoleniowe i być może dotyczy nie tylko tej partii, ale też całej generacji polityków – jest to, że tak jak we współczesnym świecie wszystko dzieje się szybko i trwa krótko, tak wydaje się, że wystarczy pojedynczy event i można zmienić rzeczywistość. A za chwilę będzie kolejny event – mówi prof. Chwedoruk. I ostrzega, że „nie da rady w ten sposób uprawiać polityki”.

Niekonsekwencje wizerunkowe Platformy Obywatelskiej


Rozmówca portalu tvp.info zwraca uwagę, że usuwając posłów za zaprezentowanie własnego stanowiska PO jawi się jako partia niekonsekwentna.

-> Zobacz też: Czystki w PO. Raś dowiedział się o swoim wyrzuceniu od dziennikarki

– Jeszcze niedawno można było słyszeć opinie, że Platforma Obywatelska jest wewnętrznie rozdyskutowana, bo można w tej partii dyskutować. Teraz nagle przychodzi działanie w kompletnie inną stronę. Niedawno słyszeliśmy o „276”, a za chwilę można było zaobserwować frontalny atak na Lewicę, bez której ta liczba byłaby niemożliwa. Słyszeliśmy zapewnienia o strategicznym znaczeniu KPO, a za chwile trudne do zidentyfikowania w swoich przesłankach działania dotyczące głosowania w Sejmie i pewnie w Senacie – wylicza politolog. – Więc pytanie w takim razie, co może być następnym krokiem – dodaje.

Dwa objazdy i niedługo dwie partie? „Totalna rywalizacja Budki i Trzaskowskiego” [WIDEO]

Wiceszef Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski jeździ po Polsce, a wkrótce w kraj ruszy też przewodniczący PO Borys Budka. – Turystyka...

zobacz więcej

Przypadek Rafała Trzaskowskiego


Jak podkreśla prof. Chwedoruk, z takimi konsekwencjami nie musi się liczyć Rafał Trzaskowski. – Bez wątpienia najpopularniejszy polityk PO prowadzi równolegle dosyć poważne działania polityczne z bardzo poważnymi partnerami zagranicznymi, których znaczenie wykracza dalece poza wewnętrzną politykę USA czy Niemiec, więc teoretycznie to też powinno być przedmiotem krytycznego zainteresowania ze strony władz partii, ale z całą pewnością nie będzie – zaznacza.

-> Przeczytaj także: Zajęty polityką, nieobecny w pracy. Ratusz: Nieobecność Trzaskowskiego jest „usprawiedliwiona”

Czy Borys Budka popełnił błąd?


– Fenomenem tego wszystkiego, co obserwujemy w ostatnich tygodniach jest to, że obecny lider PO nie zorientował się, że stymulowanie go do radykalnych działań w sprawie głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy w olbrzymim stopniu było suflowane przez tych, którzy chcą osłabić jego przywództwo wewnątrz partii, że cała ta sytuacja uderzy właśnie w jego przywództwo, że wykaże bezsilność wobec największego poza Platformą Obywatelską podmiotu opozycyjnego w Sejmie, a to będzie rzutowało także na stosunek do Borysa Budki wewnątrz PO – przewiduje ekspert.

Rozmówca portalu tvp.info ocenia, że „aspirujące do decydenckiej roli ośrodki wśród środowisk liberalnych od dawna zorientowane są na strategiczne osłabienie PO, na stworzenie opozycji złożonej z niewielkich podmiotów, gdzie siłą rzeczy ośrodki te będą odgrywały kluczową rolę przy strategicznych decyzjach”.

-> Sprawdź, co o przywództwie Borysa Budki powiedział Paweł Zalewski

– Warunkiem „sine qua non” takiego scenariusza jest sprowadzenie PO z poziomu partii wielkiej co najwyżej do poziomu partii średniej, a tego pierwszą ofiarą będzie sam Borys Budka – wskazuje prof. Rafał Chwedoruk dodając, że usunięcie posłów przybliża tylko realizację takiego scenariusza, w żaden sposób nie usunie „głównego problemu PO”, jakim jest spadek poparcia w sondażach „o jedną czwartą do połowy” w stosunku do wyniku wyborczego z 2019 r. Druga ewentualność to taka, że lider PO pogodził się z nieuchronnością niekorzystnych dla swojej partii zmian na opozycyjnej stronie sceny politycznej i chce „w ten sposób rozpocząć scenariusz Platformy mniejszej, ale sterownej”. – Może woli wejść w to raczej jako szef mniejszej partii, aniżeli aprobować scenariusz, w którym lada chwila mógłby zostać pozbawiony przywództwa – spekuluje politolog.

źródło:
Zobacz więcej