RAPORT

Tusk kontra Tusk

Konflikt Izraela z Hamasem. Netanjahu: To jeszcze nie koniec, nie uciekną nam

W piątek doszło też do starć Palestyńczyków z siłami izraelskimi na Zachodnim Brzegu Jordanu (fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)
W piątek doszło też do starć Palestyńczyków z siłami izraelskimi na Zachodnim Brzegu Jordanu (fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)

Zapowiedziałem, że z dużą siłą uderzymy w Hamas i inne grupy terrorystyczne i będziemy to nadal robić, liderzy Hamasu nie zdołają się przed nami ukryć - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu. – Wczoraj zaatakowaliśmy cele pod ziemią. Hamas sądził, że może się tam ukryć, ale się nie ukryje. Przywódcy Hamasu myślą, że uciekną z naszego uścisku. Nie uciekną. Możemy dosięgnąć ich wszędzie i będziemy to robić – mówił izraelski premier w nagraniu, które opublikował na Facebooku po naradzie z ministrem obrony.

Zlinczowali Żyda, bo go wzięli za Araba. Konflikt izraelsko-palestyński eskaluje [WIDEO]

Czwarty dzień trwa ostrzał Izraela przez palestyńskich bojowników oraz odwetowe bombardowania izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy. Na razie nie...

zobacz więcej

– Zaatakowali nas w nasze święto (w Dzień Jerozolimy, upamiętniający zjednoczenie miasta pod izraelskimi rządami po wojnie sześciodniowej w 1967 roku), zaatakowali naszą stolicę, wysłali rakiety na nasze miasta; płacą i będą za to płacić wysoką cenę – powiedział Netanjahu, odnosząc się do Hamasu.

– To jeszcze nie koniec. Zrobimy wszystko, by przywrócić bezpieczeństwo naszym miastom i obywatelom – dodał. Netanjahu podziękował też za wsparcie przywódcom USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Austrii.

Izraelski premier rozmawiał w piątek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Francuski przywódca zaznaczył, że konieczne jest szybkie przywrócenie pokoju, podkreślił też prawo Izraela do samoobrony wyrażając zaniepokojenie losem ludności cywilnej w Strefie Gazy – przekazały służby prasowe Pałacu Elizejskiego.

W piątek Izrael kontynuował ciężkie naloty na Strefę Gazy. Od poniedziałku rządząca tą palestyńską enklawą radykalna organizacja Hamas prowadzi ostrzał rakietowy Izraela. Siły tego kraju w odpowiedzi atakują Gazę.

-> Zobacz też: Bombardowanie Gazy. 13-piętrowy blok w jednej chwili zrównany z ziemią [WIDEO]

Według ostatnich danych w Strefie Gazy zginęły 122 osoby, w tym 31 dzieci, a 830 osób jest rannych - przekazało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Tysiące Palestyńczyków opuściło swoje domy, uciekając przed izraelskimi nalotami. Po stronie Izraela zginęło siedem osób, w tym jedno dziecko.

W piątek doszło też do starć Palestyńczyków z izraelskimi siłami bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu Jordanu. Według lokalnego resortu zdrowia od kul izraelskich zginęło 10 Palestyńczyków.

Jeden Libańczyk zginął też w starciach z izraelskim wojskiem na granicy izraelsko-libańskiej.

-> Sprawdź także, jak działa Żelazna Kopuła, izraelski system antyrakietowy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej