RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CPK. Z Warszawy do Łodzi w 45 minut. Jest wykonawca etapu prac przy nowej linii kolejowej

Wybrany wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu (fot. Artur Widak/Nur/Getty Images)
Wybrany wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu (fot. Artur Widak/Nur/Getty Images)

Spółka Centralny Port Komunikacyjny dokonała wyboru oferty na prace przygotowawcze dla odcinka Warszawa Zachodnia – CPK – Łódź. To 140 km nowych torów kolejowych, które stworzą pierwszy element systemu kolei dużych prędkości w Polsce. Dzięki niemu pasażerowie dojadą z Warszawy do Łodzi w 45 minut, czyli prawie dwa razy szybciej niż obecnie.

Prezydent na budowie obwodnicy Krakowa. „Niezwykle oczekiwana inwestycja” [WIDEO]

To była przez wiele dziesięcioleci oczekiwana przez krakowian inwestycja, jako rozwiązanie wielu problemów komunikacyjnych miasta Krakowa i regionu...

zobacz więcej

Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm IDOM, Multiconsult, Transprojekt Gdański i Arcadis – właśnie te firmy przygotują wspólnie STEŚ (Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe) dla pierwszej linii kolei dużych prędkości. Zwycięskie konsorcjum złożyło ofertę opiewającą na kwotę 24,7 mln zł netto. 

 Pozostałe oferty zostały złożone przez konsorcja: Egis i Jaf-Geotechnika (29,5 mln zł netto) oraz Voessing Polska i Instytut Kolejnictwa (30,9 mln zł netto).

O wyborze zdecydowały cena (w 50 proc.) i doświadczenie personelu (pozostałych 50 proc.) – poinformowano w komunikacie.

–  Zaczniemy tak szybko, jak to jest możliwe. Podpisanie umowy nastąpi natychmiast po zakończeniu procedur koniecznych dla zapewnienia transparentności działania – mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Wymogi CPK


W ramach STEŚ wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy   – np. ruchowo-eksploatacyjne, techniczne, środowiskowe i wielokryterialne – oraz przygotuje dokumentację geologiczno-inżynierską, mapy do celów projektowych. Celem STEŚ jest opracowanie dla linii kolejowej specjalistycznej dokumentacji na potrzeby projektowe wraz ze wskazaniem jej rekomendowanego przebiegu.

Lokalizacja dla Centralnego Portu Lotniczego wybrana. Tuż przy autostradzie A2

Centralny Port Komunikacyjny powstanie w okolicach miejscowości Baranów nieopodal Grodziska Mazowieckiego – dowiedziała się Informacyjna Agencja...

zobacz więcej

Następny etap


Następnym etapem prac przygotowawczych – po wykonaniu STEŚ –  będzie opracowanie dokumentacji projektowej, czyli m.in. projektu koncepcyjnego, materiałów do decyzji środowiskowej i projektu budowlanego.

Spółka CPK jest na etapie wstępnych konsultacji rynkowych przed ogłoszeniem przetargu na umowę ramową dotyczącą opracowania dokumentacji projektowej dla 30 zadań inwestycyjnych CPK.

Program Kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.

Do 350 km/h


Na 140-kilometrowym odcinku Warszawa – CPK – Łódź pociągi mają się rozpędzać do maksymalnie 250 km/godz. Jednocześnie parametry projektowe (np. promienie łuków) umożliwią podniesienie prędkości w przyszłości do 350 km/h – jeśli będzie taka potrzeba. Na potrzeby systemu dużych prędkości CPK zakłada zastosowanie zasilania 25 kV AC.

Nowa linia Warszawa - Łódź jako element szprychy nr 9 będzie powiązana z istniejącymi szlakami. Linią nr 3 między stacjami Ożarów Mazowiecki i Błonie, linią nr 11 między stacjami Bełchów i Łowicz Główny i liniami nr 17, 458 i 541 (poprzez wschodnią głowicę stacji Łódź Widzew). 

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 r. CPK zakłada, że odcinek linii łączący Łódź przez CPK z Warszawą zostanie oddany do użytku przed końcem 2027 r.

Zobacz także: Jak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny? Zobacz wizualizacje    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej