RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Kierownik pociągu powitał pasażerów: „Dzień dobry panie i panowie”. Musiał przeprosić

Pasażer pociągu oburzony komunikatem (fot. K.Jack/CorbisGetty Images)
Pasażer pociągu oburzony komunikatem (fot. K.Jack/CorbisGetty Images)

Brytyjski przewoźnik London North Eastern Railway musiał przeprosić pasażera, który poczuł się urażony po wygłoszeniu komunikatu w pociągu. Chodzi o to, że osoba ta jest niebinarna, a w komunikacie przywitano tylko osoby płci żeńskiej i męskiej.

Opluwał pomniki, teraz szkoli z Wikipedii. Kim jest Franek Vetulani?

Stworzenie na polskiej Wikipedii progresywnego kolektywu edytorek i edytorów to cel, jaki stawiają sobie działacze Nowej Lewicy przed zaplanowanymi...

zobacz więcej

„Dzień dobry Panie i Panowie, chłopcy i dziewczęta” – powiedział kierownik pociągu przez głośniki, witając podróżujących. Komunikat ten nie spodobał się jednak jednemu z pasażerów, który identyfikuje się osoba niebinarna.

Niezadowolony pasażer napisał w mediach społecznościowych, że poczuł się urażony słowami wypowiedzianymi przez kierownika pociągu, ponieważ jest osobą niebinarną. Oburzona komunikatem była także podróżująca z nim przyjaciółka.

„Dzień dobry panie i panowie, chłopcy i dziewczęta... więc jako osoba niebinarna ten komunikat tak naprawdę mnie nie dotyczy, więc nie będę słuchać” – stwierdził na Twitterze pasażer.

London North Eastern Railway przeprosił obydwoje pasażerów. „Bardzo mi przykro, że to widzę, nasi kierownicy pociągów nie powinni używać takiego języka i dziękuję za zwrócenie mi na to uwagi” – brzmiały przeprosiny.

„Bardzo ciężko pracowaliśmy nad edukacją naszych ludzi, dlaczego zaimki specyficzne dla płci nie są odpowiednie w takich przypadkach i przykro nam, że nie zostało to tutaj zastosowane.” – zaznaczyła firma.

Czytaj także: Poruszające wideo. Staruszka ucałowała stopy aktywistki LGBT

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej