RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zajęty polityką, nieobecny w pracy. Ratusz: Nieobecność Trzaskowskiego jest „usprawiedliwiona”

Rafał Trzaskowski  (fot. Youtube/Trzaskowski2020)
Rafał Trzaskowski (fot. Youtube/Trzaskowski2020)

Rafał Trzaskowski dużo podróżuje po całej Polsce. A to Wrocław, a to Opole, gdzie ogłosił, że „jest przede wszystkim skupiony na zarządzaniu Warszawą”. Czy prezydent Warszawy potrafi pogodzić obowiązki służbowe z aktywnością partyjną i budowaniem nowego ruchu politycznego pod nazwą „Wspólna Polska” i „Campus Polska”? Nie do końca. Jak ustalił portal tvp.info, wiceprzewodniczący PO w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. przez co najmniej kilka tygodni nie przychodził do pracy, a ratusz uznaje te nieobecności jako „usprawiedliwione”.

Prezydent na wiosennych wagarach. Gdzie jest dziś Rafał Trzaskowski?

Gdy kwitną kasztany, a temperatury szybują wreszcie w górę, uczniowie uciekają ze szkół i zaczyna się wagarowanie. Mają dość długiego roku...

zobacz więcej

W ostatnich miesiącach Rafał Trzaskowski wykazuje się inicjatywą w sprawach partyjnych, a wielu jego kolegów z partii widziałoby go w roli przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Występuje na konferencjach prasowych prezentując z Borysem Budką koncepcję „Koalicja 276”, krytykuje rząd ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy, chwali się nie swoimi zasługami w walce z pandemią, chodzi na manifestacje aborcyjne, reklamuje ruch „Wspólna Polska” czy projekt „Campus Polska” i chętnie bywa w mediach.

Czy Trzaskowskiemu starczy czasu na wykonywanie pracy prezydenta Warszawy?


Czy Trzaskowskiemu starczy czasu na wykonywanie pracy prezydenta Warszawy? Krytycy w to wątpią. Prezydent polskiej stolicy często krytykowany jest za swój stosunek do pracy. Jedni twierdzą, że jest leniwy, inni, że po prostu woli zajmować się polityką w PO, kwestiami ideologicznymi, czy budowaniem swojej pozycji partyjnej, a nie problemami stolicy.

Postanowiliśmy sprawdzić, ile razy Rafał Trzaskowski formalnie bywał w pracy.  Jak wynika z oficjalnych danych, jego pozaprezydencka aktywność odbija się negatywnie na liście obecności w miejscu pracy. I nie chodzi tylko o rok 2020 r., gdy jako (drugi po Małgorzacie Kidawie-Błońskiej) kandydat PO na prezydenta Polski, brał udział w kampanii wyborczej, walcząc z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym ostatecznie przegrał.

Trzaskowski odchodzi z PO? Poseł Platformy obwinia Budkę

Poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski został zapytany, czy wiceszef PO Rafał Trzaskowski jest już jedną nogą poza partią. – Jeżeli tak jest,...

zobacz więcej

29 kwietnia br. zwróciliśmy się do warszawskiego ratusza o podanie liczby dni urlopowych wykorzystanych przez Rafała Trzaskowskiego, informację ile ich jeszcze pozostało oraz o ewentualne plany wakacyjne włodarza stolicy. Na odpowiedź przyszło czekać do ostatniego ustawowego dnia, tj. dwa tygodnie.

Jak poinformowało Biuro Kadr i Szkoleń urzędu miasta stołecznego Warszawy, prezydent Trzaskowski „był nieobecny w pracy łącznie 17 dni roboczych”, a „wszystkie ww. nieobecności są usprawiedliwione i zgodne z przepisami prawa”.  Co ciekawe, ratusz poinformował, że „ponadto (…) Panu Rafałowi Trzaskowskiemu — Prezydentowi m.st. Warszawy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni w roku kalendarzowym.”

„Nieobecność usprawiedliwiona”, urlop niewykorzystany?


Po otrzymaniu tej odpowiedzi, zwróciliśmy się z prośbą o doprecyzowanie, czy podana informacja oznacza, że Rafał Trzaskowski, mimo iż w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku, przez 1/5 czasu nie był w pracy – nadal ma pełen wymiar dni urlopowych.

Kontakt telefoniczny okazał się w tej sprawie niewystarczający, dlatego też na prośbę wydziału prasowego warszawskiego ratusza, wysłaliśmy kolejne pytania w tej sprawie. Po otrzymaniu odpowiedzi portal tvp.info ujawni ją opinii publicznej.

Zobacz także: Radni pytają, gdzie zniknął Trzaskowski. Udało nam się dowiedzieć     

Zobacz więcej