SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Francja: Marsz LGBT z zakazem dla białych. Odwołany z powodu rasizmu?

Marsz LGBT w Tours został odwołany (fot. J.Gilles/NurPhoto/Getty Images)
Marsz LGBT w Tours został odwołany (fot. J.Gilles/NurPhoto/Getty Images)

We francuskim mieście Tours odwołano zaplanowany na 15 maja marsz LGBT. Wcześniej w mediach społecznościowych pojawiła się podana przez organizatorów informacja, że osoby o białym kolorze skóry będą miały zakaz wysuwania się na czoło pochodu.

Poruszające wideo. Staruszka ucałowała stopy aktywistki LGBT

Podczas protestu przeciwko nagonce na Radio Maryja doszło do niecodziennej sytuacji. Jedna ze starszych kobiet podeszła do aktywistki LGBT, która...

zobacz więcej

Marsz miał odbyć się w związku ze Światowym Dniem Walki z Homofobią i Transfobią. W ostatniej chwili wydarzenie zostało jednak odwołane przez Centrum LGBT w Tours. Według relacji tygodnika „Marianne” powodem była kontrowersyjna informacja zamieszczona na Instagramie, która zakazywała białym „angażowania się” na czele marszu. Pomysłodawcą tego zakazu był Kolektyw Antyrasistowski Tours.

Po fali krytyki post został usunięty. Centrum LGBT wyjaśniło, że zdecydowało się odwołać marsz z powodu ryzyka wystąpienia na nim zakłóceń i zamieszek. Stwierdzono też, że w kwestii zakazu doszło „do błędu w komunikacji”.

Przed marszem tłumaczono jednak, że osoby czarnoskóre mogłyby nie czuć się komfortowo w „pochodzie mieszanym” oraz rozważano dodanie czarnego koloru do flagi LGBT.

Do sytuacji odniósł się mer Tours Emmanuel Denis. – W obliczu kontrowersji, które zostały zinstrumentalizowane przez skrajną prawicę i są przekazywane przez lokalną prawicę, ponawiam wyrazy mojego zaufania dla Centrum LGBT w Tours – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej