RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burze i ulewy. W których miejscach możemy się ich spodziewać?

IMGW ostrzega przed burzami (fot. arch.PAP/W.Jargiło)
IMGW ostrzega przed burzami (fot. arch.PAP/W.Jargiło)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed burzami oraz burzami z gradem w siedmiu województwach - głównie w południowej, wschodniej i centralnej części kraju. Burzom będą towarzyszyły opady deszczu punktowo o natężeniu do 10 mm na 10 minut.

Będzie ciepło, ale zagrożenie nie ustaje. Synoptyk IMGW przestrzega

Trzeci weekend maja rozpoczyna się dość burzliwie – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W piątek we wschodniej części kraju nadal...

zobacz więcej

Alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem wystosowano dla województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, a także dla części województwa lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Z kolei alert przed samymi burzami obowiązuje w województwie podlaskim.

Na podanym terenie prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady. W niektórych miejscach spadnie nawet 30 mm deszczu, a porywy wiatru osiągną prędkość do 70 km/h.

Jak poinformowało na Twitterze IMGW, burzom towarzyszą opady deszczu punktowo o natężeniu do 10 mm na 10 minut. „W ciągu najbliższych godzin przewiduje się dalszy rozwój aktywnych burz w linii od Podlasia przez Mazowsze po Małopolskę” – podano we wpisie.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.Czytaj także: „Zimnych ogrodników” i „zimnej Zośki”: kiedy przypadają te dni i co oznaczają?

źródło:

Zobacz więcej