RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miliardowa nadwyżka. Najwyższy wzrost eksportu w ostatnich latach

Saldo rachunku bieżącego w marcu 2021 roku było dodatnie i wyniosło 4,3 mld zł (fot. Shutterstock/Skorzewiak)
Saldo rachunku bieżącego w marcu 2021 roku było dodatnie i wyniosło 4,3 mld zł (fot. Shutterstock/Skorzewiak)

W marcu nadwyżka na rachunku bieżącym wynosiła 4,3 mld zł. To więcej niż w analogicznym miesiącu w 2020 roku, kiedy ta nadwyżka osiągnęła blisko 3,2 mld zł -– poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.

NBP poinformował o nadwyżce na rachunku obrotów bieżących

W listopadzie minionego roku nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Polski wyniosła 6,2 mld zł. Taką informację opublikował Narodowy Bank Polski....

zobacz więcej

„Z opublikowanych 14 maja 2021 r. wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za marzec 2021 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 4,3 mld zł. W analogicznym miesiącu 2020 r. saldo rachunku bieżącego było również dodatnie i wyniosło 3,2 mld zł” – czytamy w komunikacie.

NBP podał, że w marcu 2021 r. w rachunku bieżącym bilansu płatniczego odnotowano dodatnie salda obrotów towarowych (2,7 mld zł) i usług (8,9 mld zł) oraz ujemne saldo dochodów pierwotnych (6,6 mld zł) i dochodów wtórnych (0,7 mld zł).

Eksport towarów wyniósł 112,4 mld zł i był wyższy o 27,5 mld zł (tj. o 32,5 proc.) niż w analogicznym miesiącu 2020 r. Był to najwyższy wzrost eksportu odnotowany w ostatnich latach. Import towarów zwiększył się o 24,8 mld zł (tj. o 29,3 proc.) i osiągnął wartość 109,7 mld zł. Saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 2,7 mld zł.

Zobacz także: Szybki wzrost cen a szybkie tempo wzrostu gospodarczego


NBP: Saldo rachunku bieżącego wyniosło 2,8 mld zł na plusie

Z wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za luty 2020 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 2,8 mld zł. W tym samym...

zobacz więcej

Przychody z tytułu eksportu usług wyniosły 21,6 mld zł i w porównaniu z marcem 2020 r. wzrosły o 1,3 mld zł (tj. o 6,3 proc.). Wartość rozchodów wyniosła 12,7 mld zł i utrzymała się na zbliżonym poziomie jak w marcu 2020 r.

„Saldo dochodów pierwotnych było ujemne i wyniosło 6,6 mld zł. O wysokości ujemnego salda zadecydowały przede wszystkim dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach, które wyniosły 6,6 mld zł. Na wysokość salda dochodów oddziaływały również wypłaty dochodów z tytułu inwestycji portfelowych (0,8 mld zł) oraz pozostałych inwestycji (0,6 mld zł)” – napisano w komunikacie NBP.

Saldo obrotów bieżących jest łączną miarą rozliczeń gospodarki z zagranicą, wynikającą z bieżących operacji – głównie kupna i sprzedaży towarów i usług.
Deficyt obrotów bieżących oznacza, że część towarów lub usług kupiliśmy na kredyt, a zatem stanowi on miarę zapożyczania się gospodarki za granicą w danym okresie i określa tempo wzrostu długu zagranicznego.

Zobacz także: Rekordowo wysoka nadwyżka na rachunku bieżącym


źródło:

Zobacz więcej