RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bombardowanie Gazy. 13-piętrowy blok w jednej chwili zrównany z ziemią [WIDEO]

Liczba ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków wzrosła do 115 (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Liczba ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków wzrosła do 115 (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

Piąty dzień trwa ostrzał rakietowy Izraela ze Strefy Gazy rządzonej przez organizację islamistyczną Hamas. Siły izraelskie bombardują z kolei cele położone w tej zamieszkiwanej przez Palestyńczyków enklawie. W wyniku ostrzałów po stronie izraelskiej zginęło dotąd kilka osób, w Strefie Gazy - jak informują palestyńskie władze - już ponad 100. W sieci pojawił się film dokumentujący zniszczenie 13-piętrowego bloku mieszkalnego.

Na materiale opublikowanym przez telewizję ABC News widać, jak budynek zostaje dosłownie zrównany z ziemią.

Działania odwetowe w Gazie prowadzone są w dzień i w nocy. Około 160 samolotów jednocześnie przeprowadziło o północy z czwartku na piątek zmasowany atak na sieć tuneli wykopanych przez Hamas pod miastem Gaza. Było to największe izraelskie uderzenie od wybuchu walk w poniedziałek.

Zlinczowali Żyda, bo go wzięli za Araba. Konflikt izraelsko-palestyński eskaluje [WIDEO]

Czwarty dzień trwa ostrzał Izraela przez palestyńskich bojowników oraz odwetowe bombardowania izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy. Na razie nie...

zobacz więcej

Według Sił Obronnych Izraela (IDF) w tej operacji powietrznej, która trwała prawie 40 minut, około 450 pocisków zostało zrzuconych na 150 celów na północy Strefy Gazy. Wojsko podało, że wciąż szacuje zakres szkód wyrządzonych podziemnej infrastrukturze, która według rzecznika IDF Hidaja Zilbermana była „strategicznym atutem” Hamasu.

Oprócz ataku z powietrza, izraelskie czołgi, działa artyleryjskie i piechota na granicy ze Strefą Gazy przeprowadziły ostrzał na cele Hamasu, które podczas szturmu chciały uderzyć w cele izraelskie - powiedział Zilberman. Wyjaśnił, że wojska lądowe pozostają po izraelskiej stronie granicy i nie weszły do Strefy Gazy, pomimo wcześniejszych twierdzeń IDF.

W sumie około 500 pocisków artyleryjskich i 50 pocisków pancernych zostało wystrzelonych podczas tego kolejnego bombardowania. Palestyńczycy w Gazie podają, że izraelskie uderzenie trwało ponad godzinę i spowodowało wiele ofiar, choć dokładna liczba nie była od razu znana - informuje Times of Israel. Zilberman powiedział, że operacja jest wynikiem dużej ilości informacji wywiadowczych i starannego planowania.

-> Przeczytaj także: Rakiety w kierunku Izraela odpalono także z Libanu

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy przekazało, że liczba ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków wzrosła do 115, w tym 28 dzieci i 15 kobiet, a 621 osób zostało rannych. Ugrupowania zbrojne Hamas i Islamski Dżihad potwierdziły 20 ofiar śmiertelnych w swoich szeregach, choć Izrael twierdzi, że liczba ta jest znacznie wyższa. W Izraelu zginęło siedem osób, w tym 6-letni chłopiec.

-> Większość palestyńskich rakiet lecących w kierunku terenów zamieszkałych zatrzymuje Żelazna Kopuła. Zobacz jak działa ten system

Izrael utrzymuje, że większość ofiar śmiertelnych po palestyńskiej stronie to członkowie ugrupowań zbrojnych lub osoby zabite przez omyłkowy ostrzał rakietowy Hamasu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej