RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ataki na synagogi w Niemczech. Izrael prosi rząd o ich ochronę

Antysemityzm w Niemczech (fot. Maja Hitij/Getty Images)
Antysemityzm w Niemczech (fot. Maja Hitij/Getty Images)

Po tym, jak w kilku miastach Niemiec doszło do ataków na synagogi, ambasador Izraela w tym kraju Jeremy Issacharoff wezwał rząd federalny do przeciwdziałania takim aktom i zapewnienia ochrony żydowskim świątyniom.

Niespokojna noc w Strefie Gazy. Setki rakiet spadło na palestyńskie osiedla

Trwa ostrzał rakietowy południowego Izraela ze Strefy Gazy po nocy intensywnych walk. Około 160 samolotów jednocześnie przeprowadziło o północy z...

zobacz więcej

W ciągu tygodnia w kilku miastach w Nadrenii Północnej-Westfalii, w tym w Muenster, Dusseldorfie i Bonn, miały miejsce napaści na synagogi i żydowskie miejsca pamięci. Policja w Muenster aresztowała 13 mężczyzn, którzy spalili flagę Izraela przed świątynią żydowską.

Seria tych ataków była odpowiedzią na eskalację konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną w ostatnich dniach.

Issacharoff powiedział telewizji ARD, że nalega, by władze niemieckie zrobiły „wszystko, co w ich mocy”, by zapewnić bezpieczeństwo diasporze żydowskiej w Niemczech.

Eskalacja konfliktu


– Konflikt na Bliskim Wschodzie nie ma nic wspólnego ze społecznością żydowską w Niemczech – oznajmił.
Wśród społeczności żydowskiej, jak zauważył „Suddeutsche Zeitung”, narasta niepokój o bezpieczeństwo. – Każdy, kto pali flagę Izraela przed żydowską świątynią, w jasny sposób sprzeniewierza się naszym wysiłkom o pokojową koegzystencję – powiedział Sharon Fehr, prezes żydowskiej społeczności w Muenster.

Rakiety w kierunku Izraela odpalono także z Libanu

Co najmniej trzy pociski rakietowe zostały wystrzelone z Libanu w kierunku północnych terenów Izraela – informują Siły Obrony Izraela. Rakiety...

zobacz więcej

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w rozmowie z dziennikiem „Bild” potępił antysemickie napaści; zapowiedział, że wobec sprawców zostaną wyciągnięte konsekwencje.

– Nic nie usprawiedliwia grożenia Żydom czy atakowania ich świątyń w Niemczech – zaznaczył. Jednocześnie przypomniał, że prawo niemieckie gwarantuje wolność słowa i manifestowania poglądów.

CZYTAJ TAKŻE: Zamieszki pod Tel Awiwem. Podpalono trzy synagogi

– Ale każdy, kto pali flagi z gwiazdą Dawida na naszych ulicach i wykrzykuje antysemickie hasła, nie tylko narusza prawo do demonstracji, ale też popełnia przestępstwo i musi zostać ukarany. Nie będziemy tolerowali nienawiści do Żydów w naszym kraju – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej