RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Obce służby, dezinformacja i akcja ABW. Żaryn o osłabieniu możliwości Kremla

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby podejrzane o stworzenie i zarządzanie infrastrukturą teleinformatyczną, która mogła być wykorzystywana przez obce służby do cyberataków na terenie Polski. – To ważny sukces ABW – mówi portalowi tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych. Podkreśla jednak, że trzeba spojrzeć na tę kwestię w szerszym kontekście. Wskazuje przy tym na dezinformacyjne ataki Kremla, których Polska jest jednym z głównych celów.

Lider Falangi w Onecie podsyca społeczne nastroje. Działania zgodne z interesami Kremla?

W weekend do Warszawy ściągnie 10 tys. narodowców, z których część jest przeszkolona z technik walki – oznajmił lider skrajnie prawicowej Falangi...

zobacz więcej

O sprawie portal tvp.info poinformował w piątek jako pierwszy. Z naszych ustaleń wynika, że do zatrzymań doszło kilka tygodni temu. Zbudowana przez podejrzanych infrastruktura pozwalała na włamania do sieci GSM i anonimowe rozmowy oraz działania w internecie.

W czasie operacji funkcjonariusze ABW dokonali przeszukań 20 lokalizacji na terenie całego kraju – elementy systemu były bowiem rozmieszczone w kilku województwach. Więcej informacji o jego działaniu i budowie znajduje się w tym artykule.

System wykorzystywały obce służby


W rozmowie z portalem tvp.info Stanisław Żaryn podkreśla na duże znaczenie operacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dla bezpieczeństwa naszego kraju.

ABW zatrzymało Piotra Ś. Jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Piotra Ś. – podejrzanego o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Usłyszał już zarzuty i...

zobacz więcej

– Polska jest jednym z głównych celów prowadzonej przez Rosję walki informacyjnej. Działania strony rosyjskiej mają na celu wykorzystanie narzędzi informacyjnych do atakowania Polski i realizowania działań sprzecznych z interesami RP – wyjaśnia rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

Nasz rozmówca przyznaje, że zabezpieczona infrastruktura teleinformatyczna służyła do anonimizacji ruchu użytkowników sieci telekomunikacyjnej i była wykorzystywana m.in. „przez obce służby prowadzące działania dezinformacyjne w RP”.

– Zabezpieczone przez ABW urządzenia służyły do działań wpisujących się w prowadzoną przez Kreml wojnę informacyjną z Zachodem. Likwidację tej sieci należy zatem oceniać jako osłabienie zdolności prowadzenia działań propagandowych przeciwko RP – podkreśla Stanisław Żaryn.

Zobacz także: Zagrożenie atakiem Al-Kaidy w Polsce? Co wie ABW

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej