RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oszuści podszywają się pod pracowników Banku Millennium

Bank Millennium ostrzega swoich klientów (fot. Shutterstock)
Bank Millennium ostrzega swoich klientów (fot. Shutterstock)

Klienci Banku Millennium są w ostatnich dniach napastowani przez oszustów. Wyłudzają oni dane, podszywając się pod pracowników banków oraz podszywają się pod firmę kurierską DHL i wysyłają SMS-y informujące o konieczności dopłaty do przesyłki, np. z powodu opłat celnych.

Ojciec i syn napadli z bronią na bank. Chcieli rozwiązać problemy rodziny

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zdedywał o areszcie 55-latka i jego 23-letniego syna. Mężczyźni są podejrzani o napad z bronią na bank w Błoniu,...

zobacz więcej

Oszuści podający się za pracowników banku dzwonią w sprawie rzekomych podejrzanych transakcji na koncie/karcie i proszą o podanie danych oraz zainstalowanie aplikacji, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem użytkownika.

Bank zaznacza, że ich „konsultanci nigdy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji do szybkiej obsługi klienta itp. Jedyną aplikacją, którą Bank promuje, jest aplikacja mobilna Banku Millennium”.

„Nie udostępniaj nikomu poufnych danych, np. numerów dokumentów, numeru swojej karty płatniczej, kodu CVV – konsultanci infolinii nigdy nie proszą o takie dane. Nie podawaj swoich danych logowania do systemu – konsultant banku nigdy nie zaloguje się do systemu za ciebie. Loguj się do konta wyłącznie na stronie Banku, a podczas logowania pamiętaj, że nigdy nie prosimy o podanie pełnego numeru PESEL czy pełnego numeru dokumentu, a jedynie o dwa losowo wybrane znaki” – poinformował na swojej stronie komunikacie Bank Millenium.

Przeczytaj także: Zobacz także: Holandia. Wysoka kara dla państwowego banku za pranie pieniędzy


PKB Polski w tym roku wzrośnie. Są szacunkowe dane

W całym 2021 r. produkt krajowy brutto Polski zwiększy się o 3,8 proc., a w 2022 r. wzrost przyspieszy do 4,5 proc. – przewiduje Instytut Prognoz i...

zobacz więcej

Przestępcy podają się także za pracowników DHL, wysyłając SMS, w którym podany jest link kierujący do fałszywej strony firmy kurierskiej, z której można pobrać aplikację „do śledzenia przesyłki”. W rzeczywistości jest to złośliwe oprogramowanie, które może doprowadzić do kradzieży pieniędzy z konta klienta.

Oszukują przez e-mail i SMS-y


„Nie klikaj w linki w wiadomościach e-mail czy SMS, nie ściągaj nieznanych aplikacji, dostępnych po kliknięciu w link, ani załączników do e-maili, zwłaszcza jeśli nie masz pewności, kto jest nadawcą, a forma lub treść wiadomości wzbudza twoje wątpliwości. Nie podawaj nikomu danych do logowania (nigdy nie prosimy o podanie MilleKodu ani H@sła 1 w e-mailach lub SMS-ach)” – ostrzega bank.

„Loguj się do konta wyłącznie na stronie banku, a przed logowaniem sprawdź, czy widzisz zamkniętą kłódkę w pasku z adresem strony” – napisano w komunikacie na stronie banku.

źródło:
Zobacz więcej