RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rośnie wartość akcji największych giełdowych spółek Skarbu Państwa

Łącznie Skarb Państwa ma w akcjach spółek około 92 mld zł. (fot. Shutterstock)
Łącznie Skarb Państwa ma w akcjach spółek około 92 mld zł. (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Rośnie wartość akcji największych giełdowych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. W ciągu trzech ostatnich miesięcy na koncie Ministerstwa Aktywów Państwowych przybyło 11 mld zł.

Spółki skarbu państwa z dobrymi wynikami, mimo pandemii

Grupa PZU powinna pokazywać relatywnie solidne wyniki finansowe w porównaniu do swoich międzynarodowych konkurentów z sektora ubezpieczeniowego –...

zobacz więcej

Notowania giełdowe z ostatnich trzech miesięcy pokazują, że inwestorzy odzyskali zaufanie do największych spółek Skarbu Państwa. Wartość indeksu PiS 2.0 od początku lutego (od ostatniej aktualizacji indeksu) mocno wzrosła. Wskaźnik wyliczany przez money.pl „na podstawie notowań akcji dziesięciu największych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa przyjmuje obecnie wartość 1220 pkt. W trzy miesiące poszedł w górę o blisko 20 proc. i wyznacza nowe rekordy”.

Indeks PiS na początku drugiej kadencji rządu (w połowie listopada 2019) startował z 1000 pkt. Na początku spadł w okolice 500 pkt. co miało związek z wybuchem pandemii. Potem odrabiał straty co obserwowano do końca 2020 roku. Od drugiej połowy marca wyraźnie zyskuje.

Poprawa ogólnych nastrojów rynkowych


„Osoby nieprzychylnie nastawione do rządu zauważą, że notowania akcji państwowych spółek co do zasady zmieniają się podobnie jak wyceny wszystkich akcji na giełdzie w Warszawie. Widać to w porównaniu z wykresem indeksu WIG. Jest więc to głównie zasługa poprawy ogólnych nastrojów rynkowych. I to też jest prawda” – pisze money.pl Od początku kwietnia notowania państwowych spółek odjechały konkurencji.

Spółki Skarbu Państwa idą na rekord. Pomógł prosty zabieg

Spółki Skarbu Państwa dopiero zaczęły publikować wyniki finansowe za ubiegły rok, ale na podstawie wstępnych danych można się spodziewać...

zobacz więcej

Od ostatniej aktualizacji indeksu wartość portfela akcji, które należą do Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP), w analizowanych przez money.pl dziesięciu państwowych spółkach wzrosła o ponad 11 mld zł. I o tyle więcej jest zapisane na koncie Skarbu Państwa.

Łącznie Skarb Państwa ma w akcjach spółek: PGNiG, KGHM, PKO BP, PZU, PGE, PKN Orlen, JSW, Lotos, Tauron i Enea około 92 mld zł.

Kto zyskał najwięcej?


Najwięcej zyskał na wartości pakiet akcji PGE (2,58 mld zł). Jeszcze trzy miesiące temu akcje wyceniano poniżej 7 zł za sztukę, teraz to ponad 9 zł. To zasługa doniesień o coraz większym zaangażowaniu sektora w „zieloną energię” i wydzieleniu ze spółek energetycznych kopalni, które są dla nich obciążeniem.

Zyskują akcje PKO BP i PKN Orlen - od lutego w sumie około 3,4 mld zł. Notowania obu spółek wróciły do poziomów sprzed pandemii. Największy polski bank musiał zmierzyć się rekordowo niskimi stopami procentowymi, a Orlenem ze spadkiem popytu na paliwa.

Specjaliści wskazują także KGHM, który bije rekordy na giełdzie. Jedna akcja kosztuje około 220 zł. Przed pandemią ich wartość wyceniano na nie więcej niż 100 zł. To zasługa szybko rosnących cen miedzi na światowych giełdach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej