RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W USA zamykają katolickie szkoły

Nie wszystkie rodziny stać na opłaty za czesne w czasie pandemii (fot. Suzanne Kreiter/The Boston Globe via Getty Images)
Nie wszystkie rodziny stać na opłaty za czesne w czasie pandemii (fot. Suzanne Kreiter/The Boston Globe via Getty Images)

Pandemia COVID-19 przyczynia się do zamykania katolickich szkół w USA. W minionym roku przestało działać ponad 200 takich placówek – poinformowało Krajowe Stowarzyszenie Edukacji Katolickiej (NCEA).

Minister Maląg: Jesteśmy zobowiązani inwestować w rodzinę

Rodzina musi być w centrum uwagi każdego rządu i tak jest w rządzie pana premiera Mateusza Morawieckiego – zapewniła w programie „Gość Wiadomości”...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według NCEA w roku 2020 z 6 tys. szkół katolickich zostało zamkniętych co najmniej 209. Liczba uczniów spadła o 6,4 proc. – najwięcej od czasu rozpoczęcia gromadzenia statystyk w latach 70.

Przypisuje się to m.in. niezdolności rodzin do płacenia czesnego w czasie pandemii i kłopotom finansowym kościołów zmuszonych do ograniczenia liczby wiernych na nabożeństwach.

Czesne wzrosło


Czesne, choć wciąż niższe niż w większości placówek prywatnych, wzrosło do średnio 4,8 tys. dolarów w szkołach podstawowych i 10 tys w średnich. Niektóre, aby przetrwać, starają się o fundusze na platformie GoFundMe umożliwiającej zbieranie pieniędzy na różne wydarzenia. – Szczególnie ucierpiały diecezje miejskie. Liczba uczniów na początku tego roku szkolnego w szkołach archidiecezji Los Angeles spadła o 12 proc., w archidiecezji nowojorskiej z o 11 proc. – podał „Wall Street Journal”, dodając, że odsetek populacji, która identyfikuje się jako katolicka, zmniejsza się, szczególnie w północno-wschodniej i środkowo-zachodniej części kraju.

Ks. Kawecki: Wszyscy mówiliśmy, że Jan Paweł II będzie święty

Wszyscy mówiliśmy wtedy, że to święty człowiek, choć daleko mu jeszcze było do śmierci i do kanonizacji – tak Jana Pawła II wspomina ks. prof....

zobacz więcej

Według Pew Research Center katolicy w 2019 r. stanowili w USA 20 proc. populacji. W 2007 r. było ich 24 proc.

W tym roku w archidiecezji bBostońskiej zamknięto 11 ze 111 szkół.

– Służyły populacji, która najbardziej ucierpiała z powodu kryzysu ekonomicznego – wyjaśniał „WSJ” kurator archidiecezji. Jak dodał, kiedy w ubiegłych latach szkoły miały problemy finansowe, archidiecezja mogła im pomóc. W czasie pandemii usługi dla wiernych i darowizny gwałtownie spadły.

Zobacz również: USA: Większość najlepszych szkół prywatnych to szkoły katolickie


Według danych NCEA i innych instytucji nawet przed wybuchem pandemii każdego roku zamykano około 100 szkół katolickich. W 1970 r. uczęszczało do nich około 4,4 mln uczniów. Prawie wszyscy byli katolikami, a nauczycielami często księża, zakonnice lub członkowie męskich zakonów. Zarabiali znacznie mniej niż ich koledzy ze szkół publicznych.

Ostrzeżenie przed karą i wezwanie do nawrócenia. Rocznica najgłośniejszych objawień

104 lata temu, 13 maja 1917 r. na pastwisku Cova da Iria w pobliżu Fatimy w Portugalii miało miejsce pierwsze z sześciu objawień Matki Bożej,...

zobacz więcej

Ile osób uczęszcza do szkół?


Dziś do szkół katolickich uczęszcza około 1,6 miliona uczniów. Około 80 proc. jest katolikami. Nauczyciele świeccy prawie całkowicie zastąpili księży i zakonnice, co spowodowało wzrost kosztów.

W wypowiedzi dla „WSJ” dyrektor wykonawcza Sekretariatu Edukacji Katolickiej Konferencji Biskupów Katolickich Mary Pat Donoghue oceniła, że głównym czynnikiem powodującym spadek zapisów jest niknące zaangażowanie ludzi w kościele katolickim.

– To nie dzieje się w próżni. (...) Ogólny priorytet, którym dla naszego społeczeństwa była wiara, się zmienił – podkreśliła Donoghue.

źródło:

Zobacz więcej