RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

ABW zatrzymała osoby, które stworzyły system pozwalający obcym służbom na cyberataki w Polsce

Dwie osoby są podejrzane o stworzenie specjalnej struktury teleinformatycznej, wykorzystywaną do anonimowych cyberataków m.in. na operatorów sieci GSM, a także instytucji państwowych. Z ustaleń śledztwa mazowieckich „pezetów” Prokuratury Krajowej oraz ABW wynika, że za jej sprawą „obce służby specjalne mogły prowadzić działania dezinformacyjne” w naszym kraju. Rozmówcy tvp.info wskazują, że tropy prowadzą m.in. do Rosji.

Kontrwywiad ABW ujawnił „hybrydowych” szpiegów

W wyniku działań pionu kontrwywiadu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w marcu br. wydalono z Polski wicekonsula Konsulatu Generalnego Federacji...

zobacz więcej

Sprawa jest owiana tajemnicą. Jak się dowiedział portal tvp.info, przed kilkoma tygodniami doszło do zatrzymania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego dwóch osób, które miały stworzyć odpowiednią infrastrukturę pozwalającą na włamania do sieci GSM i anonimowe rozmowy oraz działania w internecie. System ten zbudowany był na bazie SIM BOX-ów i SIM Serwerów (wykorzystujących hurtowe ilości kart SIM, kupowanych i rejestrowanych na podstawione osoby). Pozwalał np. na masowe wysyłanie smsów czy e-maili, jak to jest często wykorzystywane podczas cyberataków. Elementy systemu były rozmieszczone w kilku województwach. Wszystko po to, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników.

Podczas zatrzymania twórców systemu funkcjonariusze ABW dokonali przeszukań 20 lokalizacji na terenie całego kraju. Zabezpieczono znaczne ilości wspomnianego sprzętu oraz komputery i nośniki danych.

Prokuratura: Były oficer ABW dostarczał informacje wywiadowi Chin m.in. za gotówkę i atrakcyjne wycieczki

Piotr D., były oficer Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Weijing W., domniemany oficer chińskiego wywiadu, zostali oskarżeni przez...

zobacz więcej

Można się domyślać, że podejrzani złożyli obszerne wyjaśnienia, ponieważ śledczy uznali, że wystarczającymi sankcjami będą poręczenia majątkowe w wys. po 20 tys. zł, dozór policyjny oraz zakaz kontaktowania się z osobami objętymi śledztwem.

O samych podejrzanych wiadomo, że zarządzali systemem, nadzorowali jego prawidłowe funkcjonowanie” oraz „współpracowali z osobami, które udzielały im wsparcia w zakresie technicznym oraz logistycznym m.in. zakupie, sprzedaży, rejestracji hurtowych ilości kart SIM na fikcyjne dane”.
br> Śledczy oficjalnie przyznają, że za sprawą systemu stworzonego przez zatrzymane osoby doszło do zagrożenia cyberbezpieczeństwa kraju. Prokuratura Krajowa ogranicza się jednak tylko do lakonicznego stwierdzenia, że „zbudowana przez podejrzanych infrastruktura mogła być wykorzystywana m.in. przez obce służby specjalne do prowadzenia działań dezinformacyjnych na terenie Polski”.

„Swiridow nie był wyłącznie dziennikarzem. To dezinformacja”. Komentarz do publikacji Sputnika

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił żądania Leonida Swiridowa wobec TVP. Rosjanin domagał się sprostowania fałszywej rzekomo informacji, że został...

zobacz więcej

Wschodni trop

.
O samych podejrzanych wiadomo, że zarządzali systemem, nadzorowali jego prawidłowe funkcjonowanie” oraz „współpracowali z osobami, które udzielały im wsparcia w zakresie technicznym oraz logistycznym m.in. zakupie, sprzedaży, rejestracji hurtowych ilości kart SIM na fikcyjne dane”.

Najprawdopodobniej osoby te stworzyły tajną infrastrukturę na czyjeś zlecenie. Choć wiadomo, że system wykorzystywały obce służby specjalne, to najprawdopodobniej agenci podszyli się pod „zwykłych” hakerów lub szemranych biznesmenów.

Co do narodowości obcych służb, to rozmówcy portalu tvp.info wskazują, że tropy wiodą na Wschód. Najprawdopodobniej do Rosji lub Białorusi.

Agenci pierwszego z tych państw regularnie prowadzą różne działania dezinformacyjne wymierzone w Polskę. Z koeli służby białoruskie są od pewnego czasu obiektem bardzo poważnego zainteresowania polskich śledczych. Wiadomo, że miały korzystać z nowoczesnego systemu bezpiecznej komunikacji z centralą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej