RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ściana deszczu; na boisku osunęła się ziemia”. Alerty IMGW przed wichurami i gradobiciem

Wieczorem i w nocy na południu oraz wschodzie kraju prognozowane są burze, które przyniosą intensywne opady deszczu – ostrzega rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski. W czasie burz mogą wystąpić też opady gradu i wiatr wiejący z prędkością do 70 km/h. Sytuacja już robi się poważna, na południu przeszły nawałnice. Jak relacjonuje reporterka TVP Info, w Pszowie na Śląsku „ściana deszczu” pojawiła się już po godz. 17. Na jednym z boisk w powiecie raciborskim osunęła się ziemia.

Prognoza długoterminowa na czerwiec. Idą upały

Synoptycy IMGW opublikowali eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na czerwiec 2021. Z modeli pogodowych wynika, że na przeważającym...

zobacz więcej

Z informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że wieczorem i nocą, na południu i wschodzie kraju mogą pojawić się burze, podczas których może spaść łącznie ok. 40 litrów wody na metr kwadratowy.

Ostrzeżenia IMGW dla siedmiu województw


Jak poinformował rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski, burze mogą przynieść opady gradu. Dodał, że w środę takie opady „przyniosły gradzinę o wielkości ok. 2 cm”. Synoptyk nie wykluczył, że podobnie może być również w czwartek. Wiatr podczas burz może wiać natomiast z prędkością w porywach do 70 km/h.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla siedmiu województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Źródło: IMGW-PIB

Prognoza pogody


W nocy temperatura będzie nieco niższa, od ok. 7 st. C na krańcach północnych do ok. 12 st. C na krańcach południowo-zachodnich.

Nadchodzącej nocy na południu kraju może pojawić się również mgła ograniczająca widzialność do 400-500 metrów. – Dzisiaj i wczoraj mgła spowodowała znaczny spadek temperatury. W Ustce w ciągu jednej godziny temperatura spadła wtedy o 12 stopni – powiedział Walijewski.

Zobacz także: Mamy prognozę pogody na czerwiec, lipiec i sierpień. Na takie wakacje czekaliśmy

źródło:
Zobacz więcej