RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żelazna Kopuła. Tak działa izraelski system antyrakietowy [WIDEO]

Bateria takiet „Tamir” może chronić miasto średniej wielkości (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
Bateria takiet „Tamir” może chronić miasto średniej wielkości (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Od czterech dni trwa ostrzał terytorium Izraela ze Strefy Gazy. Do tej pory zginęło siedem osób. Ofiar mogłoby być znacznie więcej, gdyby wszystkie palestyńskie pociski docierały do celu. Większość z nich jest likwidowana w powietrzu przez izraelski system obrony rakietowej Żelazna Kopuła. Według niektórych komentatorów intensywny ostrzał państwa żydowskiego to forma testowania Iron Dome przez przeciwnika.

„To naprawdę ratuje życie” – napisał izraelski prawnik i analityk, Arsen Ostrovsky, zamieszczając nagranie dokumentujące działanie Żelaznej Kopuły.

-> Więcej takich filmów znajdziesz tutaj.

 

Zlinczowali Żyda, bo go wzięli za Araba. Konflikt izraelsko-palestyński eskaluje [WIDEO]

Czwarty dzień trwa ostrzał Izraela przez palestyńskich bojowników oraz odwetowe bombardowania izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy. Na razie nie...

zobacz więcej

Żelazna Kopuła to system opracowany przez izraelskie firmy Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries, przy finansowym i technicznym wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Wprowadzona do użytku w 2011 roku ma za zadanie powstrzymywać rakiety krótkiego zasięgu i artylerię, jak te wystrzeliwane ze Strefy Gazy. Dwa oddzielne systemy, znane jako Proca Dawida i Strzała, są przeznaczone do zwalczania zagrożeń średniego i dalekiego zasięgu, w tym samolotów, dronów, rakiet i pocisków.

Żelazna Kopuła opiera się na systemie radarów i analiz w celu określenia, czy nadlatująca rakieta stanowi zagrożenie, wystrzeliwując urządzenie przechwytujące tylko wtedy, gdy nadlatująca rakieta grozi uderzeniem w zaludniony obszar lub ważną infrastrukturę.

Rakiety przechwytujące typu „Tamir”, które są wystrzeliwane pionowo z mobilnych jednostek lub statycznego stanowiska startowego, są zaprojektowane tak, aby zdetonować nadlatującą rakietę w powietrzu, co powoduje eksplozje na niebie. Rakiety „Tamir” mogą manewrować w locie.

W tej chwili Izrael dysponuje dziesięcioma bateriami takich pocisków. Każda bateria składa się z trzech albo czterech wyrzutni zawierających 20 rakiet. Rafael Defence Systems podaje, że każda bateria może chronić miasto średniej wielkości. System może przechwytywać i niszczyć pociski o zasięgu do 70 kilometrów. Aby skutecznie chronić całe terytorium państwa, Izrael - zdaniem ekspertów - powinien mieć 13 baterii tych rakiet.

W rozmowie z dziennikiem „Israel Hayom” przedstawiciele armii powiedzieli, że sprzęt nie zmienił się od czasu jego rozmieszczenia, ale zmiany w oprogramowaniu sprawiły, że z biegiem lat system stał się bardziej wydajny. Moshe Patel z resortu obrony powiedział tej prawicowej gazecie, że Iron Dome ma „zdolność do zwalczania pocisków cruise, dronów i nie tylko”, w tym „zagrożeń, które w tej chwili nawet nie istnieją, ale prawdopodobnie pojawią się w nadchodzących miesiącach”.

-> Przeczytaj też: Zaostrza się sytuacja w Strefie Gazy. „Armia może rozpocząć operację lądową”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej